Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,287.24
+546.15
Ethereum
$3,787.11
+41.67
Litecoin
$84.81
-0.62
DigitalCash
$30.29
-0.4
Monero
$141.63
-0.21
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.93
+0.09
Dogecoin
$0.17
+0.01

Araştırma: Türkiye’nin Bitcoin Gerçekleri Ortaya Çıktı

0 342

Araştırma: Türkiye’nin Bitcoin Gerçekleri Ortaya Çıktı.

Bugüne kadar yapılmış en büyük kripto para araştırması, Türkiye’nin Bitcoin’e olan ilgisinin bilinenden çok farklı olduğunu ortaya koydu.Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı kripto para bilinirlik ve algı araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonunda, Türkiye’nin tahmin edildiği kadar “kripto para dostu” olmadığı gerçeği su yüzüne çıktı.

Dijital varlık işlem platformu Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçları 23 Temmuz tarihinde açıklandı. Araştırmada Türkiye’deki kripto para sektörüyle ilgili daha önce elde edilemeyen veriler ortaya konuldu.Sonuçlar; Türkiye’nin bahsedildiği kadar “Bitcoin dostu” olmadığını, bilakis ülkece alınması gereken uzun bir yol bulunduğunu gösterdi.

Katılımcıların yüzde 96,8’i blockchain’i bilmiyor

Araştırmanın online yüz yüze görüşme tekniğiyle yapıldığı belirtildi. Araştırmacılar, Türkiye’yi temsil eden 1.000 kişilik örneklem grubu üzerinde çalıştıklarını söylediler. 12 ilde gerçekleşen araştırmada, kripto para ya da Bitcoin’i duyan 1.000 kişiye ulaşıncaya kadar toplam 6.253 kişiyle görüşüldü.Araştırmaya göre Türkiye’de kripto para işlemi yapanların oranı sadece yüzde 0,7 çıktı. Elde edilen bu sonuç, Türkiye’de kripto para kullanımıyla ilgili yapılan önceki çalışmalarda belirtilen oranın çok altında.

Hatırlatmak gerekirse, 2019 yılında Statista tarafından yapılan araştırmada, kripto para kullanan veya sahip olan kişi miktarında yüzde 20 oran yakalayan Türkiye, mercek altına alınan diğer ülkeleri geçerek ilk sıraya oturmuştu.Yine Statista tarafından düzenlenen kripto para kullanımı anketinde de yüzde 18 ile Türkiye ilk sırada yer almıştı.

Statista tarafından 2019 yılında düzenlenen kripto para kullanıcısı araştırması. Kaynak: Statista 

Güncel veriler ise Statista raporunun tam aksini söylüyor. Kripto paraların üretiminde blockchain teknolojisinin kullanıldığını bilmeyenlerin oranı yüzde 96,8 şeklinde olması bile bunu ispatlamaya yeterli.Araştırmada ortaya çıkan önemli bulgular şu şekilde sıralanıyor:

  • Katılımcıların yüzde 34’ü kripto paralara güveniyor
  • Yüzde 68,7 ile en çok Y kuşağı kripto para işlemi yapıyor
  • Eğitim seviyesi arttıkça kripto para yatırımları da artıyor ve kripto para ile işlem yapanların yüzde 87,3’ü lise veya üniversite mezunu
  • Kripto para ile işlem yapanların yüzde 75,3’ü ücretli çalışan
  • Kripto parayı duyanlar arasında erkek ve kadınların oranı çok yakınken, işlem yapan her beş kişiden biri kadın.
  • Teknolojiye dayalı olduğu için kripto parayı tercih edenler yüzde 48,3 iken, merak ettiğinden kullandığını söyleyenler yüzde 47 ve “yüksek getiri beklentisi” nedeniyle tercih edenlerse yüzde 24
  • Yüzde 33,3’lük kesim, kripto para konusunda bilgi edinmek için internet araştırması yaparken, yüzde 17,7’lik kesimse sosyal medyayı kullanıyor

Paribu ve Akademetre ortaklığında gerçekleştirilen “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması”. Kaynak: Paribu

Türkiye’deki katılımcıların yarısından fazlası kripto para birimlerini yatırım aracı olarak görüyor. Kripto para birimlerinin hangi amaçla kullanıldığı yönündeki soruya verilen cevaplar şöyle:

  • Yatırım (yüzde 58,4)
  • Al-sat işlemleri (yüzde 57,7)
  • Para transferi (yüzde 29,9)

Ekosistemle tanışmayı bekleyen geniş bir kitle var

Türkiye’de bugüne kadar düzenlenmiş en geniş kripto para araştırması sonunda elde edilen verileri yorumlayan Paribu CEO’su Yasin Oral, ülkedeki kripto para kullanımının halihazırda düşük olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Ekosistemle tanışmayı bekleyen ciddi [geniş] bir kitle var. Türkiye’nin genç ve teknolojiye yatkın nüfusu kripto paranın avantajlarıyla tanıştıkça kullanıcı sayısı artacaktır.”

En fazla kripto para işlemi yapan ülkeler

Bitcoin başta olmak üzere kripto para alım satım işlemi yapan ülkeleri listeleyen ICO Analytics, dünya genelinde trafiğin yüzde 14’ünün ABD kaynaklı olduğunu ortaya koymuştu. 8 Mayıs tarihinde paylaşılan sonuçlara göre ABD’yi yüzde 10 ile Güney Kore ve yüzde 6,9 ile Rusya izliyor. Türkiye ise trafiğin yüzde 2,14’üne sahip olarak 14’üncü sırada yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.