850,000 Bilgisayara Madencilik Yaptıran Retadup Virüsü Etkisiz Hale Getirildi

«

Fransız polisinin yaptığı operasyon sonucunda. Binlerce bilgisayara bulaşmış retadup isimli zararlı yazılım tespit edildi. Botnet mantığı ile kontrol edilen yazılımda 1 milyona yakın cihaza kripto para madenciliği yaptırdığı bildirildi.

Retadup adlı yazılım, binlerce bilgisayara ağ üzerinden bulaşıyor ve kişilerin bilgisayarının işlemci gücü ile kripto para madenciliği yapıyor. Zararlı yazılım temel olarak kripto para madenciliği yaptırsa da istediği zaman bilgisayarda ki tüm kişisel verilere ulaşabiliyor ve kötü amaçlı kullanıma çok açık bir kapı bırakıyordu. Yazılım başlangıç olarak nereden yayılmaya başladığı tespit edilemese de kısa süre içinde Rusya, ABD, Orta ve Güney Amerika dâhil olmak üzere Dünyada birçok ülkeye yayıldığı bildirildi.

Retadup Virüsü Avast Yardımıyla Etkisiz Hâle Getirildi.

Köklü antivirüs firması Avastın yardımlarla retadup virüsü etkisiz hale getirildi. Temmuz ayından beri Fransız polisi ile ortak çalışan Avast, zararlı yazılımın kontrol edildiği sunucuyu kontrol etmenin ve zararlı yazılımın bulaşmış olduğu bilgisayarları tespit edip bilgisayarların temizlemek için çalıştılar. Fransız polisinin yaptığı açıklamaya göre retadup virüsü Dünyanın en büyük botnet ağı olduğu belirtildi.

Kaynak: https://techcrunch.com/2019/09/01/police-botnet-takedown-infections/

Güncel kripto para haberleri, kripto para airdrop ve ico paylaşımları için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın : FacebookTelegramTwitter  İnstagram

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Can Yaşa Hakkında

avatar

Can Yaşa

Kripto para sektöründe içerisinde 2 yıldan uzun süredir bulunan Can, sektörde edindiği bilgi, tecrübe ve deneyimlerini farklı insanlara aktarmak için Haber Koin'inin kuruculuğunu üstlenmiştir. [email protected]

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *