Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$60,139.55
-1677.26
Ethereum
$2,940.86
-102.63
Litecoin
$77.06
-0.44
DigitalCash
$26.75
-0.17
Monero
$118.13
+2.22
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$24.99
-0.24
Dogecoin
$0.14
-0

Kripto youtuberları içeriklerinin sansürlendiğini iddia ediyor

0 443

Kripto youtuberları içeriklerinin sansürlendiğini iddia ediyor .

Kripto para videoları çeken YouTube içerik üreticileri, sansürlendiklerini iddia ettiler. 210.000 aboneye ve yaklaşık 7,5 milyon görüntülemeye sahip bir kripto YouTuber olan Chris Dunn, 23 Aralık tarihinde paylaştığı tweet’te şunları söyledi:

“@YouTube, ‘zararlı veya tehlikeli içerik’ ve ‘yasal düzenlemelere tabi ürünlerin satışı’  gerekçeleriyle kripto para videolarımın çoğunu kaldırdı… 10 yıllık geçmişi olan, 200 binden fazla abonesi, 7 milyondan fazla görüntülemesi olan kanalımı… @TeamYouTube siz neyin peşindesiniz?!”

23 Aralık tarihinde paylaşılan bir başka tweet’te, kripto para eğitim kanalı Node Investor şunları yazdı:

“Sana da mutlu Noeller @YouTube… Görünüşe göre iki yıl önce gönderdiğim kripto para videosu artık yasa dışı… Demek ki kurallar değişiyor.”

Dunn tarafından paylaşılan ikinci ekran görüntüsüne göreyse, YouTube’un kendisine “strike” uyguladığı ve kanala bir hafta boyunca içerik yükleyemeyeceği ortaya çıktı. “Strike” ismi verilen yaptırım ikinci kez uygulanırsa, kısıtlama iki haftaya çıkarılıyor. 90 gün içinde üçüncü kez “strike yiyen” kanallar, tamamen kapatılıyorlar. Node Investor’un paylaştığı tweet’te, “düzenlenmiş ürünlerin satış politikasının ihlali” gerekçesiyle, sadece bir adet içeriğin kaldırıldığını belirtti.

Platformların gelişen kripto duruşu

YouTube, kripto paralarla ilgili meşru içerikleri görünür biçimde kısıtlamasa da, siber güvenlik araştırmacıları son zamanlarda “cryptojacking malware” isimli kötü amaçlı yazılımları yaymak amacıyla platformu kötüye kullandıklarını tespit ettiler. Facebook, Google ve Twitter’da yanıltıcı veya aldatıcı reklamlar hariç olmak üzere blockchain ile ilgili reklamlara ilişkin kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırıldı. Kullanıcı şartnamesine, kripto para ile ilgili içeriklerin çoğuna izin verecek biçimde bazı hükümler eklendi. Facebook sayfasında, yetişkin eğlence endüstrisinde kripto para kullanımı hakkında bir içerik yayımlamasından kısa bir süre sonra, kripto para birimiyle ilgili reklamları yasaklayan ilk sosyal medya platformu olan Facebook’tan nasibini almıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.