«

Kripto Fidyeciler Canon’dan 10TB’lık Veri Çaldı

Japonya merkezli çokuluslu şirket Canon, 30 Temmuz tarihinde büyük bir siber saldırının kurbanı oldu. Şirketin e-posta ve veri depolama hizmetleri, Maze isimli siber korsan grubunun fidye yazılımının saldırısına uğradı. İstenilen tutardaki kripto para fidye ödenmezse, ele geçirilen fotoğraf ve verilerin sızdırılacağı açıklandı.Verilerin saklandığı image.canon sitesi, altı gün boyunca kapalı kaldı. 4 Ağustos’ta yeniden açılan hizmet hakkında Canon bir açıklama yaptı ve veri sızıntısı olmadığını ileri sürdü.

Öte yandan saldırıyı düzenleyenlerin 10 TB büyüklüğünde fotoğraf, dosya ve benzeri veriyi ele geçirdikleri, BleepingComputer tarafından 5 Ağustos’ta doğrulandı.Resmi açıklamada ise, altı günlük kesintinin saldırı nedeniyle olmadığı söylendi.

Maze saldırıları

Kötü amaçlı yazılım laboratuvarı Emsisoft’ta tehdit analisti olan Brett Callow, , Japon çokuluslu firmanın fidye yazılım çetesi tarafından saldırıya uğradığını doğruladı:

“Saldırının, Canon hizmetleri üzerinde depolanan müşteri fotoğraf ve videolarını içerip içermediğini söylemek imkansız. Canon, bazı fotoğrafların ve videoların kaybolduğunu belirtti, bu yüzden Maze’in ağın bu alanına eriştiği anlaşılıyor.”

Callow, fidye yazılımının daha çok küçük işletmeleri etkilediğini, ancak daha büyük işletmelerin artık sıklıkla kurbanı seçildiğini ifade etti.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *