Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,070.87
+371.18
Ethereum
$3,755.02
+3.59
Litecoin
$84.55
-1.09
DigitalCash
$30.20
-0.48
Monero
$142.74
+0.69
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.64
-0.41
Dogecoin
$0.17
+0.01

100 Milyon Dolarlık Kripto Para Girişimi İçin Ponzi Alarmı!

0 264

100 Milyon Dolarlık Kripto Para Girişimi İçin Ponzi Alarmı!

Kripto para araştırma şirketi Tulip Research, yatırımcılardan 100 milyon dolardan fazla para toplayan Kuailian isimli bir masternode girişiminde endişe verici sayıda tutarsızlık buldu. Şirket esas olarak Latin Amerika pazarını hedefliyor ve ekosistem üyeleri için aylık yüzde 6 ila 17 arasında bir yatırım getirisi sunuyor.

100 milyon dolarlık Ponzi

Tulip Research’ün son raporuna göre, çeşitli kripto para birimleri için masternode’lar işleten bir yazılım sunan Kuailian, büyük olasılıkla üzerine iyi düşünülmüş bir Ponzi şeması.

Kuailian, ağırlıklı olarak İspanyolca konuşulan pazarı hedefledi, Latin Amerika ve İspanya’da pazarlamaya büyük yatırım yaptı. Şirket, gelişmiş makine öğrenimine dayalı bir “akıllı havuz” içinde masternode’lar işleten özel bir yazılım için lisans satın aldıklarını iddia ediyor.

Şirketin kendi tanımı bile şirketin şüpheli iş modelinin derinliklerine dalan Tulip Research için “kırmızı bayrak” havası yaratıyor. Raporlarına göre Kuailian, kullanıcıların platformun “ekosistemine” erişmesi için 50 ABD doları değerinde bir üyelik ücreti ödemelerini istiyor. Bundan sonra, kullanıcıların her yetki belgesi için 100 dolarlık ETH ödemesi yapması gerekiyor. Şirket, Düşük Riskli (LR) ve Orta Riskli (MR) lisanslar sunuyor.

Kuailian’ın “düşük riskli” lisansı aylık yüzde 6 yatırım getirisi sağlarken, orta riskli lisans aylık yüzde 17 yatırım getirisi sunuyor. Kullanıcıların 100 dolarlık ilk yatırımları, 1.000 günlük bir süre geçtikten sonra iade ediliyor. Bu açıklama da Tulip Research’ü şirketin uygulamasının sürdürülebilirliği konusunda şüphelendiriyor:

“Bileşik faizi dikkate almazsak, yıllık yatırımın geri dönüşü lisansa bağlı olarak yüzde 60-72 ve yüzde 180-204’tür.”

Bileşik faiz dikkate alındığında, yıllık yatıırm getirisi yüzde 200 ve yüzde 658’e yükselirken, 1.000 günlük dönemden sonra elde edilen toplam kâr, orta risk lisansıyla yüzde 28.489’a kadar çıkabilir.

İşe yaramayan makine öğrenimi ve likit olmayan piyasalar

Şirket, en yüksek risk/getiri oranına sahip masternode’ları seçmek için makine öğrenimi uyguladığını iddia ediyor. Ancak rapor, masternode’lar ile ilgili tüm bilgilerin herkese açık olduğunu ve buradaki bilgilerin bir gecede değişmediğini; bu nedenle gelişmiş bir algoritmaya gerek olmadığını belirtti.

Ayrıca, şirketin web sitesinde Buailian’ın “akıllı havuzu” tarafından uygulanan, masternode’larla ilgili bilgileri listeleyen bilgiler, çoğunlukla sahte.

Masternode’ları Kuailian tarafından işletilen koinlerin çoğu düşük likiditeye sahip. Örneğin CryptoVerificationCoin (CVCC). Şirket yatırımcı sermayesinin yüzde 11,76’sını CVCC masternotlarını uygulamak için ayırdı. Bir CVCC masternode’unun 1000 CVCC’si olması gerekiyor, şirket ise 115 masternode’larının olduğunu söylüyor.

Tulip Research’e göre bu miktar, tüm kripto pazarındaki CVCC’lerin satın alma siparişlerinin toplamından neredeyse 15 kat daha fazla. Bu, Kuailian’ın verilerini mantıksız kılarken; bir CVCC temsilcisinden yapılan doğrudan bir açıklama, şirketin verilerinin kesinlikle yanlış olduğunu gösteriyor. Tulip Research, CVCC temsilcisiyle konuşup Kuailian’ın tek bir CVCC node’u olmadığını ortaya çıkardı.

Bu senaryo, listeledikleri hemen hemen diğer tüm kripto para birimleri için aynı. Raporda, şirketin varlığı da tartışmalı bir konu; çünkü şirket önceden de faaliyetini sürdürse de bu yılın Şubat ayında Estonya’ya kayıt olduğu gösteriliyor.

Ayrıca daha derin bir araştırmayla, yatırımcıların tüm paralarının merkezi bir borsaya (Kraken) düştüğü; kullanıcılara dağıtılan tüm karların ise Binance’den geldiği görülüyor.

Tüm bunlar Kuailian açık bir Ponzi şeması olmasa bile, kesinlikle iş pratiğinde endişe verici sayıda tutarsızlık sunduğunu ve bu da masternode’ları hileli faaliyetler için bir perdesi olarak kullandıklarını gösterdi. Şirket, şimdiye kadar 32.841 yatırımcıdan yaklaşık 100 milyon dolara eşdeğer olan 442.687 ETH aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.