Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$66,539.68
-718.24
Ethereum
$3,452.16
-27.59
Litecoin
$71.18
-1.87
DigitalCash
$26.62
-0.62
Monero
$159.36
-4.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$23.96
+0.51
Dogecoin
$0.13
-0

Ethereum 2.0 Ağ ücretlerini düşürmeyebilir

1 774

Ethereum 2.0 Ağ ücretlerini düşürmeyebilir

Bir rapor, Ethereum (ETH) blockchain’indeki işlem maliyetlerinin 2017/2018’e göre iki kat daha yüksek olduğunu ve yaklaşan EIP-1559 güncellemesinin ücretleri düşürmeyebileceğini söylüyor.

Topluluk içerisinde en çok tartışılan konulardan birini, yani Ethereum ağındaki yüksek ücretleri araştıran bir raporda CoinMetrics, maliyetlerin şu anda 2017/2018 dönemine göre kabaca iki kat daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ancak araştırma, yaklaşan EIP-1559 güncellemesinin sorunları çözemeyebileceği konusunda uyardı.

Ethereum işlem ücretleri: Eskiden vs şimdi

Ethereum blockchain’i, kripto para birimi alanında en çok kullanılan ağ. Bununla birlikte popüler DeFi ve NFT’lerin altında yatan teknoloji olması ve üzerinde çalışan birçok stablecoin olması, başka ölçeklenebilirlik olmak üzere pek çok soruna neden oldu.

Bu, işlem yaparken önemli gecikmelere ve yukarıda belirtildiği gibi alışılmadık derecede yüksek işlem ücretlerine yol açtı. CryptoPotato’da yer alan bir bilgiye göre ortalama maliyetler 30 doların üzerine çıkmıştı.

CoinMetrics, ETH ücretleriyle ilgili en son raporunda 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında devam eden boğa döngüsü ile bir önceki arasındaki farkı inceledi. O zamanlar Ethereum ağı, özellikle ICO çılgınlığı sırasında da fazlaca kullanılıyordu.

Bununla birlikte belge, üç yıl önceki ortalama işlem ücretinin 5.70 dolar olduğunu gösteriyor. Ortalama maliyet, 18 Ocak 2021’den beri bu tutarın oldukça üzerinde olduğundan, şu anki durum oldukça farklı. Ayrıca araştırma, ortalama işlem ücretinin şu anda yılın çoğunluğunda 10 doların üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

Ortalama ETH işlem ücreti 2017-2021. Kaynak: CoinMetrics/CryptoPotato

CoinMetrics ETH’nin fiyat artışının yüksek işlem ücretlerini de bir dereceye kadar etkilediğini kabul etse de, ağ tıkanıklığının ilgilenilmesi gereken acil bir durum olduğu konusunda uyarıyor.

EIP-1559 yardımcı olmayabilir

Yüksek gas ücretleri sorununu çözmek için ETH geliştiricileri şu anda ETH 2.0 lansmanı üzerinde çalışıyorlar. Proof-of-work algoritmasından proof-of-stake’e geçişi gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Ancak bu güncellemenin tamamen faaliyete geçmesi yıllar alabilir. Bu nedenle geliştiriciler birkaç PoW güncellemesi de planlamış durumda.

Bu amaçta güncellemenin sıradaki aşaması Temmuz 2021’de faaliyete geçmesi beklenen London Fork. Madenciler arasındaki bazı tartışmalara rağmen işlem ücretlerini düşürmeye yardımcı olması beklenen Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559’u içeriyor.

EIP-1559, kullanıcı tarafından belirlenen mevcut gas fiyatı yerine algoritmik olarak hesaplanan bir baz ücreti uygulayarak ETH’nin gas mekanizmasını değiştirecektir.

Bununla birlikte, CoinMetrics raporu, yukarıda belirtilen iyileştirmelerin teoride ortalama ücretleri düşürmesi gerektiğini, ancak gerçekte “muhtemelen” düşürmeyeceğini söyledi:

“YÜKSEK İŞLEM ÜCRETLERİ TEMELDE BİR ÖLÇEKLENEBİLİRLİK SORUNUDUR. ETHEREUM, BLOK BAŞINA YALNIZCA BİRKAÇ YÜZ İŞLEMİ İŞLEYEBİLİYORSA, DAPP KULLANIMI ARTMAYA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE YÜKSEK ÜCRETLER VAR OLMAYA DEVAM EDECEK. YÜKSEK REKABET OLDUĞU SÜRECE GAS FİYATLARI YÜKSEK OLMAYA DEVAM EDECEK.”

Bunun yerine CoinMetrics, ETH 2.0 gelene kadar yeterli çözümün Katman-2 ölçeklendirme ağları ile sağlanabileceğini belirtti. Polygon (MATIC) ve Cartesi de dahil olmak üzere birçok blockchain projesinin bu tür çözümleri başlatma planı olduğunu duyurdu.

1 yorum
  1. […] TİCARETİ YÜKSEK PİYASA RİSKİNE TABİDİR. LÜTFEN İŞLEMLERİNİZİ DİKKATLİ YAPIN. BİNANCE, YÜKSEK KALİTELİ KRİPTO PARALARIİ SEÇMEK İÇİN ELİNDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERECEK, ANCAK […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.