Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,040.98
-41.34
Ethereum
$3,793.06
+35.43
Litecoin
$84.38
-1.19
DigitalCash
$30.00
-0.73
Monero
$141.72
+0.16
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.79
-0.21
Dogecoin
$0.17
0

Vitalik Buterin: “Durum Bilgisiz İstemciler Üzerine Araştırmalar Sürmeli”

0 620

Vitalik Buterin: “Durum Bilgisiz İstemciler Üzerine Araştırmalar Sürmeli”

Ethereum için durum bilgisiz istemciler üzerine yapılan araştırma, ağın uzun vadede sağlığı için bir yardımcı olarak görülüyor. Fakat tüm ilerlemeye rağmen bazı temel kısıtlamalar, pratikte uygulanmalarını önlüyor.Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Unitize konferansında son ilerlemeye ve durum bilgisiz işlemci geçişine dair güncel bir görüntü sundu.

Durum bilgisiz istemciler, kısaca düğümlerin tüm blockchain geçmişini tutmalarına gerek olmadan doğrulamaya tam olarak katılmalarına olanak sağlamanın bir yoludur. Durum bilgisi, mevcut tüm bakiye, akıllı sözleşme kodları ve ilgili verilerini temsil ediyor.Her yeni blok, durum bilgisinde yalnızca çok küçük değişiklikler yapıyor fakat hepsinin tüm blockchain’de doğrulanması gerekiyor, bu da süreci oldukça verimsiz hale getiriyor. Ethereum 1.x girişiminin odak noktası olan durum bilgisiz istemciler, mevcut zinciri kullanılabilir bir durumda yürütmeyi amaçlıyor. Fakat araştırmanın Ethereum 2.0 için de bazı çıkarımları var:

“Ethereum 2.0 sharding bağlamında durum bilgisiz istemciler, düğümler farklı shard’lar arasında hızlıca karıştırıldığı için zorunlu olacak.”

Buterin, durum bilgisiz istemcilerin Bitcoin dahil diğer blockchain’lerde de araştırıldığını vurguladı. Durum bilgisiz istemciler, yalnızca durum değişikliklerini hesaplamak ve durumun kendisini hafızasında tutmaya gerek olmadan doğrulamak için kriptografik teknikleri kullanıyor. Fakat kriptografinin kendisi ise hala mükemmel değil.

İspat oluşturma sorunları

Mevcut durumdaki son model çözüm, tanık konseptiyle durumu doğrulamak için Merkle ispatlarını kullanıyor. Fakat teknolojinin Ethereum’daki mevcut verimsizlikler nedneiyle bazı önemli eksiklikleri bulunuyor. Her bir blok için maksimum tanık boyutu, 405 megabyte ile sınırlı olabiliyor. Optimizasyonlar, tanık boyutunu maksimum iki megabyte ve ortalama 600 kilobyte’a kadar düşürebiliyor. Yine de bu sayı, mevcut durumda ortalama Ethereum blok boyutu olan 50 kilobyte’dan oldukça fazla.

Buterin, şu anda alternatif olarak verileri temsil etmek için çok terimli işlevleri kullanan bir ispat sistemi olan Polynomial Commitments’a odaklanıyor. Sistem, kriptografik özellikleri kullanarak birçok değeri ispat etmek için tek bir tanık kullanabiliyor.Buterin, bu yaklaşım ile de bazı sorunlar olduğunu söyledi. Merkle ispatlarını ağaca benzer yapısı nedeniyle kısmi olarak güncellemek kolay olsa da, Polynomial Commitments tüm eğrinin tamamen değişmesini gerektiriyor, bu da hesaplamayı daha maliyetli hale getiriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.