Tron Zcash tabanlı gizlilik özelliklerini eklemek üzere kurulum yapacak

«

Tron Zcash tabanlı gizlilik özelliklerini eklemek üzere kurulum yapacak .

TRONZ ekibin ortak çalışmasıyla birlikte Tron (TRX), sıfır bilgi gizliliği seviyesine erişti. 17 Ocak tarihli blog yazısına göre Tron, “yeni bir Guinness Dünya Rekoru kıracağını” iddia ettiği güvenlik seviyesinin kullanıma açılışı için sembolik bir tören yapacak. TRONZ, Zcash’in ana gizlilik teknolojisi olan Zk-SNARK’ı, (ZEC) Tron blockchain’i üzerine entegre etmek için çalışan gizlilik girişimi olarak biliniyor. Ekip, geliştirdiği uygulamasını “dünyadaki en verimli ve en az kaynak tüketen gizlilik protokolü” olarak tanıtsa da, konu hakkında yayımlanmış teknik bir doküman henüz bulunmuyor.

TRONZ ekibinin iddiasına göre, “Blockchain teknolojisinin ilerlemesi” göz önünde bulundurularak oluşturulan sistem, “Tron ağındaki gizlilik protokolü üzerinde geliştirip test edildi.” Yakında bir mainnet sürümü yayımlanacağı belirtiliyor. TRONZ’un amacı, Tron akıllı sözleşmelerine gizlilik protokolünü eklemek ve geliştiricilerin kendi aralarında gizli veriler iletmesine izin vermek. Ekip ayrıca, özel bilgi işlem ihtiyaçları için blockchain tabanlı Multi-Party Computation (Çok Taraflı Hesaplama – MPC) çözümü sunmak istiyor. MPC teknolojisi, imza sahiplerinin kurulum için gerekli parametrelerin oluşturulmasına güvenli biçimde izin vermelerini sağlayacak, güvenli kurulum işleminin yürütülmesi için de kullanılacak. Ayrılmış girdilere sahip olan yazılımda her bir katılımcı, parametre oluşturma olayı sırasında güvenli verilerini başkalarına göstermek durumunda kalmaz ve bu da güvenlik endişesi yaşayan kurumların kaygılarını hafifletebilir.

Çatallanan Zcash kodu

Tron’un GitHub sayfasına bakıldığında, Zcash kaynak kodunun doğrudan “çatallandığı”, yani kopyalanmış çeşitli veri depolarının oluştuğu gözleniyor. Tron-zksnark, zksnark-java-sdk gibi gizlilik temalı veri depolarının çoğunda birkaç aydır herhangi bir güncelleme olmadığı gözleniyor. Tron’un librustzcash sürümü de benzer bir durumda. Zcash’in çatallanan bir kod dalını birleştirmek için bir istek gönderilmiş. MPC kodunun da doğrudan Zcash’ten alındığı görülüyor. Tron ekibi tarafından yapılan tüm değişiklikler “beni oku” dosyasında yer alıyor. Ana dosyadaki mevcut yapısal değişiklikler, 2018’de Zcash ekibi tarafından yapılanları içermiyor. Tron ekibinin gizlilik teknolojisini entegre etmek için sadece orijinal Tron veri depolarında çalışması mümkün. Bununla birlikte, Zk-SNARK’ların asıl uygulamaları da neredeyse tamamen Zcash’ten kopyalanmış gibi görünüyor.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *