Sahte Bitcoin Açık Artırması Düzenleyen 15 Kişi Tutuklandı

«

Sahte Bitcoin Açık Artırması Düzenleyen 15 Kişi Tutuklandı

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na (DoJ) göre, Bitcoin (BTC) ile ödeme yapılan sahte açık artırma düzenleyen on beş kişiyi suçlu buldu.Aralık 2013’ten itibaren faaliyette olan grup, var olmayan malları açık artırma ve satış web sitelerinde satışa çıkararak kurbanlarını dolandırdı. Rumen kripto borsası Coinflux aracılığıyla da gelirlerini akladı.

Uluslararası siber dolandırıcılık grubu yakalandı

11 Haziran’da 30 yaşındaki Bogdan-Stefan Popescu ve 34 yaşındaki Liviu-Sorin Nedelcu yakalandı.Mahkeme dosyasında Nedelcu’nun, var olmayan mallar için açık artırma web sitelerinde reklam yayımlamak üzere çeşitli dolandırıcılarla iş birliği yaptığı belirtiliyor.DoJ, “Ödeme alındıktan sonra Nedelcu ve yardımcı komplocuları, kurbanın yaptığı ödemeyi Bitcoin’e dönüştürmek için karmaşık bir kara para aklama programı kullanıyor” açıklamasını yaptı.Mahkemenin açıklamasında ayrıca, Popescu’nun kara para aklama hizmetleri sağlamanın yanı sıra çevrim içi dolandırıcılık yoluyla “hileli biçimde Bitcoin müzakeresi düzenlediği” ileri sürülüyor.

Rumen borsa Coinflux fonları aklıyor

Sendika tarafından üretilen fonlar Romanya merkezli kripto para borsası Coinflux aracılığıyla aklanıyor.Coinflux Kurucusu, 33 yaşındaki Vlad-Călin Nistor, 19 Mayıs’ta mahkeme tarafından suçlu bulundu.Mahkeme, Nistor’un “Bitcoin’lerin yasa dışı faaliyetlerle elde edildiğini bilmesine rağmen fonları akladığını” iddia ediyor. Nistor’un Popescu için 1,8 milyon dolar değerinde Bitcoin akladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *