İran ve Hamas bağlantılı militanlar BTC ile bağış topluyor

«

İran ve Hamas bağlantılı militanlar BTC ile bağış topluyor .

İran rejimi ve Hamas ile bağları olan militanların (Filistin’deki Gazze Şeridi’nin fiili iktidar), Bitcoin (BTC) ile maddi yardım topladıkları iddia edildi. İran yetkililerinin, grubun mali destek talebini yakın zaman önce reddetmesinin ardından, maddi kaynaklarında önemli ölçüde düşüş yaşandığı bildiriliyor. 19 Ocak tarihli Jerusalem Post haberinde, IDC’nin Uluslararası Terörizmle Mücadele Kurumu (International Institute for Counter-Terrorism – ICT) tarafından hazırlanan siber suç raporunda gelişmelerin ayrıntılı olarak açıklandığı bildirildi.

ICD’nin ICT siber suç masası raporu, Hamas’ın fon elde etme faaliyetleriyle bağlantılı bir BTC cüzdan adresinin (1LaNXgq2ctDEa4fTha6PTo8sucqzieQctq) “düzensiz bir artış” yaşadığını gösterdi. Hesabın Hamas’a ve İran’a bağlı Filistin Halk Direniş Komitesinin (Palestinian Popular Resistance Committees – PRC) askeri kanadı olan “al-Nasser Salah al-Deen Brigades” tugayına ait olduğu bildirildi. PRC, Filistin Yönetimi (Palestinian Authority – PA) ve El Fetih’in İsrail rejimine karşı 2000 yılının sonlarında kurulan silahlı yerel grupların bir koalisyonu. Al-Nasser tugayı, Gazze’de yaşanan 2008-2009 ve 2015 savaşlarında aktif bir güçtü. Bir PRC militanının öldürülmesine yanıt olarak Kasım 2018’de İsrail güçleriyle çatışmışlardı. Askeri birlik ayrıca, yüksek profilli İsrail askeri Gilad Shilat’ın 2006’da kaçırılmasından da sorumluydu. 2011 yılında esir değişiminin bir parçası olarak serbest bırakılmıştı.

Tugay, Bitcoin ile neredeyse 24 milyon dolar topladı

Cüzdan ile ilgili işlemleri kapsamlı şekilde gözden geçiren ICT’nin bulgularına göre, “cash4ps adıyla bir finansal web sitesi” oluşturulduğu meydana çıktı. Belirtilene göre, askeri birlik bu şekilde bağışçılara ve destekçilere gizlilik sunarken Gazze şeridinden para gönderilip alınmasını da sağlıyor. Birliğin medya ağını ve çeşitli çevrim içi bağış toplama stratejilerini listeleyen rapor, cüzdan adresini Islamic National Bank (INB) üzerinde kayıtlı hesabı işlettiği iddia edilen bir şirketle bağlantı yakaladı. INB, ABD’nin terör örgütü olarak belirlediği Hamas tarafından kontrol edilmesi nedeniyle 2010 yılında ABD Hazinesi tarafından kara listeye alınmıştı. Ayrıca PA, Filistin Para Otoritesi ve Filistin Sermaye Piyasası Kurumu tarafından da yasa dışı ilan edilmişti.

ICT, 1 Aralık 2019 itibarıyla, cüzdandaki toplam işlem hacminin, dört yıllık süre boyunca binlerce işlem gerçekleştirerek 3.370 Bitcoin’e (haber yayına hazırlanırken yaklaşık 29 milyon dolara tekabül ediyordu) ulaştığını iddia ediyor. ICT, şirketin Gazze şeridindeki iki fiziksel adresini ve bağış toplama programının arkasında Hamas ile bağlarını ilişkilendirdikleri Ramazan Alkurd’un (diğer adıyla Wesam Ismael) kilit rol oynadığını vurguladı. Bir ICT temsilcisi, ABD hükümetine sunduğu raporda teröristlere bağlı kuruluşlar olarak tanımlanan tüm hesapları belirlemesini ve uluslararası müttefikler ile iş birliği içinde çalışan Bitcoin borsaları için daha sağlam düzenleyici ve yasal önlemler uygulamasını tavsiye etti.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *