Grayscale Toplam Bitcoin Arzının Yüzde 1,7’sini Elinde Tutuyor

«

Grayscale Toplam Bitcoin Arzının Yüzde 1,7’sini Elinde Tutuyor .

Dünyadaki tüm Bitcoin arzının neredeyse yüzde 2’si, artık tek bir şirketin kontrolü altında: Grayscale ve Bitcoin Trust. Grayscale, 16 Nisan tarihli çeyreklik raporunda GBTC’nin dolaşımda olan Bitcoin arzının yüzde 1,7’sine sahip olduğunu açıkladı. Grayscale, yönetilen varlıkların toplam kripto para piyasası değerindeki oranı bakımından dünyadaki kripto paraların yüzde 1,2’sini kontrol ediyor. Bitcoin sahipliği oranı, 2019 sonundan beri yüzde 0,1 artış gösterdi. Bu, corona virüs kaynakları belirsizliğin Grayscale’i henüz etkilemediğini kanıtlıyor. Grayscale’in on adet kripto fonu 500 milyondan fazla yatırım çekerek en iyi çeyreğini yaşadı.  Raporda “Çeyrekten çeyreğe para akışı, neredeyse iki katına çıkarak 503,7 milyon dolara ulaştı ve riskten kaçınılan böyle bir dönemde bile talebin yeni pik noktalarına ulaştığını kanıtladı.” diye belirtildi.

Grayscale market share, 2013-present. Source: Grayscale

Grayscale’in pazar payı, 2013-şimdi. Kaynak: Grayscale

Kurumsal yatırımcılar, corona virüs fırtınasına özellikle direnç gösteriyor. Bitcoin vadeli işlem piyalasarındaki faaliyet, mart ayında yaşanan düşüşün ardından birkaç haftada iyileşme gösterdi. Grayscale, 2020’nin ilk çeyreğinde yapılan yatırımların yüzde 88 kadarının koruma fonlarından geldiğini açıkladı.

Kurumsal hissiyat değişiyor

Kurumsal yatırımcılarının Bitcoin ile ilişkisinin etkileri üzerine görüşler farklılık gösterse de, bu hafta yapılan bir ankete göre kullanıcılar, sektörü Bitcoin fiyatının istikrarı için bir tehdit olarak görmüyor. Bunun yerine corona virüs dahil makro faktörler endişe uyandırıyor. Daha öncesinde de vadeli işlem piyasaları, fiyat manipülasyonuna ilişkin tartışmanın merkezinde olmuştu.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *