Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$54,176.44
-2516.43
Ethereum
$4,010.41
-64.57
Litecoin
$351.44
-20.4
DigitalCash
$387.85
-35.57
Monero
$432.12
-16.29
Nxt
$0.08
+0.01
Ethereum Classic
$98.51
-12.08
Dogecoin
$0.45
-0.06

Foin ekibi ciddi fiyat düşüşünün sebebini açıkladı

0 28

- Advertisement -

Foin ekibi ciddi fiyat düşüşünün sebebini açıkladı .

Büyük bir fiyat düşüşü yaşayan kripto para Foin’in ardındaki Foin projesi, fiyat şişirme süreci gibi görünen dönemin ardından kripto paranın neden değer kaybettiğiyle ilgili resmi açıklama yayınladı. Araştırmamız sonucu Foin ile ilişkili İsviçre kayıtlı Foin Vakfı, kripto ödeme şirketi ve cüzdan sağlayıcı FoPay ve AliExchange gibi kuruluşlar olduğunu bulduk. FoPay’in sahibi ve işleticisi ise, Ukrayna kayıtlı şirket ”Foins Blockchain Limited Liability Company.” Kayıtlara göre Foins Blockchainin kurucusu Moldova asıllı Dmytro Lunhu, yöneticisi ise Ukrayna vatandaşı Yevhen Petelin. Foin’in resmi bloguna göre CEO görevini Ruslan Salatov üstleniyor.

Ne oldu?

Foin, yılın ilk resmi duyurusunu 10 Ocak’ta yaparak fiyat düşüşünü açıkladı. Blog gönderisinde kurucu ekibin kripto para fiyatını kontrol edemediği ve kayıpları karşılayamayacağına vurgu yapıldı:

“Bir kripto para borsada listelendiği zaman, kripto paranın kurucu ekibinin fiyat üzerinde hiçbir kontrolü kalmıyor. Bu nedenle ne kadar istesek de kayıpları karşılayamayız.”

Gönderide fiyat düşüşüne neden olabilecek bazı faktörler açıklandı. Bunların arasında Foin’in arz ve talebi, projeye ilk katkıda bulunların finansal eğitim açısından eksik olması ve Telegram dolandırıcıları yer aldı. Duyuruda, hem resmi hem de resmi olmayan birçok Telegram kanalında dolandırıcıların tespit edildiği belirtildi.

Para çekimi engellenmişti

FoPay, Aralık ayında Estonya merkezli dijital para alım satım platformu AliExchange’i, 1 milyon Foin karşılığında satın aldı. Borsa, kripto paranın o zamanki değeriyle 2,1 milyar dolara alınmış oldu. Kripto para, Temmuz 2018’de 400 dolar civarı fiyat ile piyasaya sürüldü. 2019 boyunca değer kazanan Foin, 1 Kasım’da 1.492 dolarda seyrederken ani bir yükselişe geçti. Kripto paranın değeri, 15 Aralık’ta 2.574 doları buldu. Şirket, bu tarihlerde borsanın satın alındığını duyurdu ve kullanıcıların artık paralarını çekemeyeceğini söyledi.

Foin, söz konusu duyurudan beri daha da yükselerek 23 Aralık’ta 3.640 doları buldu ve bir ayda yüzde 70 değer kazanmış oldu. Ne var ki kripto para, 1 Ocak 2020’de aniden 1.454 dolara düştü ve bu eğilimi sürdürerek mevcut işlem fiyatı olan 4,74 dolara kadar geriledi.

BTC one-year price movements

Foin one-year price movements

Foin ekibi, kripto parayı kurtarma yönünde planlar oluşturuyor. Proje, finansal hizmet sağlayıcıları ile yeni ortaklıklar kurmayı, kripto parayı daha fazla borsada listelemeyi, eşler arası kredi platformuna entegre olmayı ve airdrop ve ödül programı uygulamayı düşünüyor. Cüzdan sağlayıcısı FoPay, yeni satıcılar ile çalışmaya devam edecek, bir satıcı rehberi oluşturacak ve kredi kartlarının kullanıcıların FoPay hesaplarına bağlanmasını mümkün kılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.