«

Ethereum 2.0, Hack Saldırılarına Kapılarını Açtı

Ethereum Vakfı, mevcut katılımcıları baz alarak Ethereum 2.0 için açık “saldırı ağları” kurdu.Kurulan ağlar, güvenlik araştırmacılarının olası sorunları tespit etmelerini sağlayacak. Ethereum 2.0 ağını güvenlik amaçlı hacklemek için yapılacak çalışmalar, özel olarak tasarlanan sanal ortamda gerçekleştirilecek.

Yapılan açıklamada, saldırı ağlarının “gerçek ağların birebir aynısı” olduğu vurgulandı. Yalnızca kapasite anlamında gerçek ağın gerisinde kalıyor. Test amaçlı açılan ağda 4 node bulunurken 128 validator yer alıyor. Ethereum 2.0 ağında ise bu sayı binlerle hesaplanacak. Test ağı üzerine saldırı düzenleyecek programcılar, Ethereum 2.0 ağını en az 102 dakika kullanılamaz ve güvensiz hale getirmek için klavye eskitecek.Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, ağı bu şekilde hacklemeyi başarırlarsa 5.000 dolarlık ödülün sahibi olacaklar.

Ethereum 2.0 son sürat geliştiriliyor

Ethereum 2.0 için yeni testnet’ler peşi sıra yayımlanıyor. Bu kapsamda saldırı ağları da önem arz ediyor. Testnet’ler ağın çalışma şeklini irdelerken, saldırı ağları güvenliği üst seviyeye getirmek için kullanılıyor.Ethereum 2.0 araştırmacısı olan Justin Drake, lansman tarihi olarak Ocak 2021 ifadesini kullandı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin ise Phase 0’ın 2020 yılı içinde başlaması gerektiğini savundu.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *