ESET : Monero Madenciliği Botnet’ini Engellemeyi Başardı

«

ESET : Monero Madenciliği Botnet’ini Engellemeyi Başardı .

Slovakyalı siber güvenlik şirketi ESET, Latin Amerika’da faaliyet gösteren Monero madencilik botnet’inin faaliyetlerini kısmi olarak durdurmayı başardıklarını duyurdu. ESET, 23 Nisan tarihli duyuruda kötü amaçlı yazılımın Mayıs 2019’dan beri 35 binden fazla bilgisayarı etkilediğini ve etkilenen cihazların yüzde 90’ının Peru’da yer aldığını açıkladı.

Araştırmacılar kısmi olarak başarılı oldu

ESET araştırmacıları, botnet’i VictoryGate olarak adlandırdılar ve ana faaliyetinin ”cryptojacking” olarak bilinen yasa dışı Monero madenciliği olduğunu belirttiler.  Cryptojacking saldırıları, kullanıcının izni veya bilgisi olmadan bilgisayarına kötü amaçlı yazılım yükleyip, bilgisayarın işlemci gücünü kripto para madenciliği yapmak için kullanmayı ifade ediyor. Şirket, duyurusunda kötü amaçlı yazılım etkilenen bilgisayarların kaynaklarını yoğun derecede kullandığını ve sürekli olarak yüzde 90-99 CPU yüklemesi yaparak bilgisayarın aşırı ısınmasına ve nihayetinde cihazın zarar görmesine neden olabileceğini açıkladı. Botnet, orijinal dosyalar ile tamamen aynı isme ve ikonlara sahip dosyaları içeren harici USB sürücüler ile yayılıyor. Botnet’i tespit eden ESET, faaliyetleri komuta kontrol (C&C) sunucusunu kapatarak kısmi olarak durdurmayı başardı.

Araştırmacılar, şöyle belirtti:

“Tüm çabalarımıza rağmen etkilenen USB sürücüleri dolaşmaya devam edecek ve yeni vakalar yaşanacak. Asıl fark şu ki, botlar artık sunucudan emir alamayacak. Ne var ki, bundan önce etkilenen bilgisayarlarda madencilik faaliyetleri sürdürülebilir.”

Kullanıcılar, cihazlarının botnet tarafından ele geçirilip geçirilmediğini öğrenmek için şirketin ücretsiz çevrimiçi tarayıcısını kullanabilir.

Siber suçlular ve gizlilik coin’i Monero

Geçtiğimiz günlerdeki habere göre ”Sodinokibi” olarak adlandırılan fidye yazılımı üreten bilgisayar korsanları, Bitcoin (BTC) yerine gizlilik temalı kripto para birimi Monero (XMR) kullanmaya başladı. Yine geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık merkezli dev şirket Travelex, Sodinokibi’ye 2,3 milyon dolar değerinde Bitcoin fidyesi ödemek zorunda kalmıştı.

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *