Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber

- Advertisement -

Bitcoin
$57,189.87
-1126.24
Ethereum
$4,631.19
+177.93
Litecoin
$208.97
+2.03
DigitalCash
$179.94
-3.98
Monero
$239.63
+3.49
Nxt
$0.02
-0
Ethereum Classic
$48.47
-0.04
Dogecoin
$0.22
-0

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Kuantum , Bitcoin Tehlikede mi?

0 129

- Advertisement -

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Kuantum , Bitcoin Tehlikede mi?

Endüstriyel güç merkezi Honeywell, en son kuantum bilgisayarının şu anda dünyanın en hızlısı olduğunu söylüyor. Gerçek dünyadaki uygulamaların ne kadar hızlı gelişeceği, endüstrileri ne kadar hızlı etkileyebilecekleri veya Bitcoin gibi kriptografik sistemleri etkileyebilecekleri titiz bir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Ulaşılan Durum

Perşembe günü yapılan bir duyuruda Honeywell, bilim adamları, mühendisler ve teknisyenler ekibinin kuantum 64 hacmine ulaştıklarını ifade ediyor. Metrik, hem bilgisayarın kubitlerinin toplam sayısını hem de bunları ne kadar iyi ele aldığını ölçüyor. IBM’in makinesi 32 puan aldı ve Honeywell’in kuantum bilgisayarının iki kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

Honeywell’in makinesi, sistem ölçeklenirken 640.000 kuantum bit (kübit) eklemek üzere tasarlanmıştır. Honeywell’in kuantum bilgi işlem bölümü başkanı Tony Uttley,  “Çok koltuklu bir oditoryum düşünün. Oditoryum olmak için altyapıyı oluşturduk. Her seferinde birkaç sandalye dolduruyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Kuantum hesaplama karmaşık problemleri çözebilir, çünkü kübitler aynı anda iki durumda kalarak bir “üst üste binme”yi sürdürebilir.Uttley konuyla ilgili olarak, “Bu, bu kubitlerin bir hesaplamada birbirleriyle etkileşime girmesiyle, kuantum süper gücüne sahip olduğunuz anlamına gelir. Aynı anda dikkate alınabilecek değer sayısında üstel bir genişleme elde edersiniz” diyor.

Kuantum Bilgi İşlem

Honeywell, gerçek dünya sorunlarını çözmek için çeşitli şirketlere doğrudan kuantum bilgi işlem getirmek için Microsoft’un Azure Quantum ile ortaklık kurdu.Mart ayında CNBC’de bir yayına katılan Honeywell CEO’su Darius Adamczyk, ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan’ın kuantum bilgi işlem bölümünün amiral gemilerinden biri olduğunu söyledi.

Darius Adamczyk, “Gerçekten çok çeşitli [uygulamalar] var. Malzeme bilimi, rota optimizasyonu, finansal yazılımdaki her şey – JPMorgan’ın kullanacağı şey budur – klasik bir bilgisayarı gerçekten aşan her şey, mevcut bilgi işlem gücü göz önüne alındığında kuantum bir bilgisayar için mükemmel bir uygulamadır” vurgusu yapıyor. Adamczyk ayrıca olasılıkların sonsuz olduğunu söyleyerek , “Kuantum bilgi işlemin bu işi tamamen dönüştürme, tamamen bozma potansiyeline sahip olduğu gerçek iş sorunlarına odaklandık” ifadelerine yer veriyor.

Kuantum üstünlüğü yarışı, Google ve IBM’i içeren artan bir rakip listesine sahip. Startup PsiQuantum Corp, 1 milyon qubit vaat eden foton tabanlı ticari kuantum bilgisayar üzerinde çalışıyor.Teknisyenler kuantum bilgi işlemin Bitcoin ve diğer blok zincirleri gibi kriptografik olarak güvenli sistemler de dahil olmak üzere neredeyse tüm endüstrileri dönüştürmesini ve etkilemesini beklerken, daha fazla kubit gereklidir.Imperial College London’da bir kuantum bilgi işlem ve şifreleme araştırmacısı olan Dragos Ilie, bir sistemi ölçeklendirmek için giderek daha fazla kubit eklemenin zor olduğunu ve nihayetinde dengesizleştirilmiş bir sisteme yol açabileceğini savunuyor.

Google’ın süper bilgisayarında şu anda 53 kubit var

Bitcoin veya diğer finansal sistemlerin çoğu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmak için, en az yaklaşık 1500 kubit sürecek ve sistem hepsinin dolanması için izin vermeli.CryptoCompare’in CEO’su Charles Hayter gibi kripto endüstrisi liderleri, kripto para birimlerinin blok zinciri tabanlı platformların kuantum bilgi işlem çağına uyum sağlamasına izin verecek temel bir özellik olarak programlanabileceğini vurguluyor. Kriptografik sistemlere karşı kuantum riskinin en son gelişmelere ve yeni algoritmalara dayanarak sürekli değerlendirme gerektireceğini savunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.