Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$58,056.75
+942.4
Ethereum
$3,136.50
+64.05
Litecoin
$70.18
+1.22
DigitalCash
$24.84
+0.48
Monero
$161.47
+2.37
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$21.79
+0.91
Dogecoin
$0.11
0

Dijital Yuan’ın Dolar’ın Hakimiyetine Yönelik Tehdit mi

0 589

Dijital Yuan’ın Dolar’ın Hakimiyetine Yönelik Tehdit mi

ABD ulusal güvenlik ve finans bölümündeki yetkililer, Çin’in geliştirdiği dijital yuan’ı inceliyor.Anonim kaynaklara atıfta bulunan 11 Nisan tarihli bir Bloomberg haberinde ABD Hazine Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ABD yaptırımlarını atlatma potansiyeli nedeniyle Çin’in merkez bankası dijital para birimi projesini araştırdığı belirtiliyor.

Kasım ayında Trump yönetiminin istihbarat yetkilileri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) Çin’in ulusal güvenlik endişesi olarak gördükleri kripto para birimi alanına katılımı hakkında bilgi almak istemişti.

Bu sırada Çin’in dijital yuan projesi ilerlemeye devam ediyor. Şubat ayı itibariyle 17 milyon doların üzerinde dijital yuan dolaşımdaydı. Bununla birlikte birçok kişi, yuan’ı dijitalleştirmenin ana hedefinin hiç de uluslararası olmadığını, daha çok Çin’deki ödemelere hâkim olan Alibaba ve Tencent gibi yerel teknoloji devleriyle rekabet etme çabasında olduklarını belirtti.

En son dijital yuan gelişmeleri

Çin Merkez Bankası, ülkedeki birçok şehirde bir dijital yuan için deneme süreci başlattı. Dijital bir para birimi çıkaran ilk büyük merkez bankası olma yolunda ilerledi. Önümüzdeki kış Şubat ayında Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları için daha geniş çaplı bir dağıtım bekleniyor ve bu da çabalara uluslararası bir etki sağlıyor.

Dijital yuan’ın birçok önemli detayı, nasıl dağıtılacağına dair ayrıntılar da dahil olmak üzere, hala belirli değil. Çin’in, günümüzde sınır ötesi işlemlerin çoğunun gerçekleştiği SWIFT ile yakın bir zamanda ortak girişim kurması dijital yuan’ın mevcut finansal mimaride çalışabileceğine işaret ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.