Brad Garlinghouse : ABD Acilen Kripto Paralar ile İlgilenmeli

«

Brad Garlinghouse : ABD Acilen Kripto Paralar ile İlgilenmeli

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD’li düzenleyicilere alanda Çin’in gerisinde kalmamak için dijital paralara yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.Garlinghouse, 27 Mayıs tarihli gönderisinde “ilgisiz kalmanın ABD’yi geride bıraktığı” konusunda uyardı ve Çin’in uzun süredir konuşulan merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) küresel rezerv para birimi olarak doları tahtından etme potansiyeli olduğunu belirten bir haberi referans gösterdi.

Blockchain teknolojisi SWIFT’i geride bırakıyor

ABD’nin finansal hakimiyeti, mevcut durumda hem doların küresel rezerv para birimi statüsüne hem de SWIFT sistemini kontrol etmesine dayanıyor.SWIFT, küresel ticari bankalar arasında ödeme emirleri konusunda iletişimi sağlıyor ve uluslararası ödemelerin çoğunluğu için aracı görevi görüyor. Bu sistemin kontrolü, ABD’ye finansal yaptırım uygulama konusunda büyük bir avantaj sağlıyor.Diğer yandan dijital paraların uluslararası aktarımı SWIFT sistemini gerektirmiyor veya ABD Doları’na dayanmıyor.

ABD yetişmeye çalışmalı

Çin’in merkez bankası dijital para birimi, henüz resmi bir piyasaya sürülme tarihi belirlenmese de, ülkenin bazı bölgelerinde test edilmeye başladı.ABD, ulusal dijital para birimi bakımından şimdiden Çin’in birkaç yıl gerisinde kaldı fakat Garlinghouse, XRP gibi dijital varlıklara yönelik daha ılımlı bir yasal çerçevenin arayı kapatmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *