Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$66,539.68
-718.24
Ethereum
$3,452.16
-27.59
Litecoin
$71.18
-1.87
DigitalCash
$26.62
-0.62
Monero
$159.36
-4.06
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$23.96
+0.51
Dogecoin
$0.13
-0

Bitcoin Neden Geleceğin ‘Temel Parası’ Olabilir?

0 755

Bitcoin Neden Geleceğin ‘Temel Parası’ Olabilir?

Bitcoin’in son zamanlarda sergilediği performans, medyanın çeşitli bölümlerinden ve ayrıca büyük kurumlardan ilgi gördü. Deutsche Bank, şunu belirten bir rapor yayınladı:

“Bitcoin, artık dolaşımdaki toplam değer açısından üçüncü en büyük para birimi olduğuna göre göz ardı edilemeyecek kadar önemli.”

Geleceğin Parası

Yakın tarihli bir podcast’te, Crypto Voices Global Monetary Base projesinin yaratıcısı Matthew Mežinskis, Bitcoin’in egemen para birimleri karşısında nasıl göze çarptığını tartışmak için görüşlerini sundu:

Altın, Bitcoin ve fiat para birimleri arasında paralellikler kurmakta hızlı davrandı diyen Matthew şu ifadeleri kullandı:

“Altın ve gümüş geçmişin temel parasıdır. Hükümet itibarı bugün temel para. Hem fiziksel nakit hem de dijital bir nakit bileşeninden oluşuyor. Bitcoin geleceğin temel parası olabilir. “

Bitcoin ile diğer paralar arasındaki hatalı karşılaştırmaya işaret etti.

“Bitcoin’e değer vermek isteyen herkes her zaman” dar “veya” geniş “para kaynaklarına (M1 / M2 / M3) atlar. Bu yanlış. Bunun nedeni, bu para arzlarının, para tabanı arzındaki “talepleri” temsil etmesidir. “

Bu özel benzetme, insanların unutmaya meyilli olduğu önemli bir kavramı tasvir ediyor. Bugün fiat parası, hem fiziksel (banknotlar ve madeni paralar) hem de dijital (merkez bankasındaki banka rezervleri) bileşenlerin bir kombinasyonudur ve dijital kısmı, her bankanın kendi merkez bankasında tuttuğu “hesap” olarak karşımıza çıkıyor.

“Bitcoin’leri analog para dünyasıyla karşılaştırırken sıklıkla yapılan bir diğer hata, ABD M1 veya Euro Bölgesi M2 gibi basit bir grafiğe bakmaktır. Yine M1 / ​​M2 / M3 karşılaştırmasında yanlış olmasının yanı sıra, bu yöntem yetersizdir çünkü Bitcoin küreseldir.”

Yukarıda belirtilen karşılaştırmaya ayrıca şunları ekledi:

“Herhangi bir piyasa derinliğini ölçmek için bir veya iki ulus devletin taban para arzına bakamayız. Örnek global olmalıdır “

Bitcoin, protokol tarafından 2141 yılına kadar 21 milyon arz ile sınırlandırıldı ve her gün dijital varlığın geleceğin temel parası olarak dolaşımda olması daha muhtemel görünüyor: derin ve dengeli bir nihai para arzı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.