Yanlış beyanlar

Üç bölgesel otorite, Bitcoin (BTC) dolandırıcılıkları tarafından, halk sağlığını tehdit eden bu kriz döneminde sosyal yönelim bozukluğu ve kaygıdan yararlanmak amacıyla kullanılan bir dizi taktiği açıkladı. Manchester Belediye Meclisi şu uyarıları yaptı:

“Dolandırıcıların Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ni (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) taklit ettikleri iddia ediliyor. Mağdurun kendi bölgesinde aktif enfeksiyonların listesine erişmek için mağdurun şunlardan birini yapması gerektiği söyleniyor: kimlik bilgilerini çalma sayfasına yönlendiren bir bağlantıya tıklamak veya Bitcoin hesabına ödeme yaparak destekte bulunmak.”

Güncel enfeksiyon izleme verileri sunduğunu ve Bitcoin ile ödeme talep ettiğini iddia eden benzer programlar, üç bölgesel hükümet sitesinde de tanımlanmış durumda. Bu arada FCA, kripto varlıklarına yapılan yatırımlar da dahil olmak üzere, yüksek getirili yatırım fırsatlarının mevcut pandemiden faydalanmak için yeniden ortaya çıkabileceğini vurguladı.

Pandemiden faydalanmaya çalışanlar

Daha önce bildirildiği gibi, kripto ile ilgili dolandırıcılıklar COVID-19 salgını sırasında dünyanın dört bir yanında göze çarpıyor. Mart ayının ortalarında, Birleşik Devletler Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, dolandırıcıların planlarına güvenilirlik katmak veya duyguları manipüle etmek için krizi istismar edebileceğini vurguladı. DSÖ’den gelmiş gibi gösterilen beyanlar ve kripto para bağışların yanı sıra “CovidLock” adı verilen yeni fidye yazılımları için yapılan hileli başvurular da siber güvenlik araştırmacıları tarafından tespit edildi.