Bitcoin 7 haftalık zirveye ulaşırken vadeli işlemler artış gösterdi

«

Bitcoin 7 haftalık zirveye ulaşırken vadeli işlemler artış gösterdi.

Trader’ların desteğini arkasına alan Bitcoin, yedi haftanın zirvesine çıktı. BTC/USD paritesi yükselirken vadeli işlem hacimlerini de yukarı çekti. Bitcoin (BTC), piyasanın kontrolünü eline geçiren boğaların katkısıyla, 28 Nisan’ı ufak da olsa kazançla da sürdürüyor.

Cryptocurrency market daily overview. Source: Coin360

Kripto para piyasasına günlük genel bakış. Kaynak: Coin360

BTC fiyatı 8 bin dolarlık bariyere yaklaşıyor

Coin360 verilerine göre BTC/USD paritesi, yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 7.800 dolara kadar yükselerek trader’lar arasındaki canlı havayı ortaya koydu. Geçtiğimiz hafta geç saatlerde yüzde 10 artış gösterdiğinden bu yana, direnç seviyesi desteğe dönüştü. Haber yayına hazırlanırken 24 saatlik en düşük seviye 7.650 dolar olarak kayda geçti.

Bitcoin 1-day price chart. Source: Coin360Bitcoin 1 günlük fiyat grafiği. Kaynak: Coin360

Bitcoin, 200 günlük hareketli ortalamanın gösterdiği büyük dirence henüz meydan okumuş değil. 8.000 dolar seviyesindeki ana direncin kırılması büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, yaklaşmakta olan Bitcoin blok ödül yarılanması (halving) işlemi de piyasa katılımcıları açısından ilgiyi artırıyor.

“7.600 doların üzerinde kalmak, daha fazla ivme ve muhtemelen direncin üzerindeki bir harekete zemin hazırlar.”

Salı günü boyunca Bitcoin, yavaş da olsa yukarı yönlü bir hareket izledi. Petrol fiyatları bir kez daha güç kaybetse de BTC üzerinde fazla bir etki oluşturmadı.

CME vadeli işlemleri toparlanma yolunda

Hacim açısından çeşitli etkiler göze çarpıyor. Veri kaynağı Arcane Research tarafından belirtildiği üzere, geçen ayki çöküşten bu yana istikrarlı seviyeler korunmaya başladı. Hacim kabaca yıl başındaki pozisyonuna geri dönerek negatiften sıfıra ilerliyor. Bitcoin vadeli işlemlerine bariz bir ilgi söz konusu. Skew tarafından paylaşılan verilere göre, hacim ve açık pozisyon sayısı mart ayının ortasından bu yana art arda bir haftalık büyümeye girdi.

CME Bitcoin futures open interest and volume 1-year chart. Source: Skew

CME Bitcoin vadeli açık pozisyon sayısı ve hacme ait 1 yıllık grafik. Kaynak: Skew

 

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *