Bir tuşa basmasıyla 16 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Çalındı!

«

Bir tuşa basmasıyla 16 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Çalındı!

Bitcoin (BTC) kullanıcılarını hedef alan eski bir dolandırıcılık yöntemi yeniden ortaya çıktı. 2017 yılından beri cüzdanına giriş yapmayan bir kullanıcı, dijital cüzdanını güncellemek isterken 1.400 BTC tutarında yatırımını çaldırdı.

30 Ağustos tarihinde, kripto para borsası Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao tarafından retweet edilen mesajda, 16 milyon dolar değerinde Bitcoin’ini çaldıran bir Electrum cüzdan kullanıcısının sözleri yer alıyordu.

CZ, toplam 1.400 BTC’lik birikimini kaybeden kullanıcıdan bahsederek, Electrum dijital cüzdanın güncellemesi konusunda takipçilerini uyardı.

“Güncelleme yaptım, param çalındı”

Başına gelen hırsızlık vakasını, Electrum dijital cüzdanın GitHub sayfasına mesaj göndererek bildiren “1400BitcoinStolen” isimli kullanıcı, güncelleme yaptığı anda tüm parasının ele geçirildiğini belirtti.

Kaynak: Github

Gönderdiği mesajında “1400BitcoinStolen” isimli kullanıcı şöyle söyledi:

“2017 yılından beri erişmediğim cüzdanımda 1.400 BTC vardı. Electrum cüzdanının eski sürümünü kurdum. […]Yaklaşık 1 BTC transfer etmeye çalıştım ancak devam edemedim. Para transfer etmeden önce güncelleme yapmam gerektiğini belirten bir pencere açıldı. Güncelleme, tüm bakiyemin dolandırıcının adresine aktarılmasını tetikledi.”

Dolandırıcılık işlemine ait kayıtları paylaşan kullanıcı, alıcının cüzdan adresini de (bc1qcygs9…) duyurdu.

1.400 BTC’nin çalındığı işlem kaydı. Kaynak: Blockchain.com

Konu hakkında gönderdiği bir başka mesajında CZ, işleme konu olan cüzdan adresini kara listeye aldıklarını, ancak bunun gerçekçi bir çözüm olmadığını ifade etti.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *