«

BiLira, AVA Blockchain Üzerinde Çalışacak

Türk lirasına endeksli stablecoin BiLira (TRYB), mainnet sürümünü AVA blockchain üzerinde başlatacağına dair resmi açıklama yaptı.Kullanıcıların TL kullanarak kripto pazarlarına erişmelerine olanak sağlayan TRYB, bundan böyle AVA üzerinde de çalışabilecek.

Yapılan açıklamada TRYB stablecoin’in, ERC-20 tabanlı olmasından dolayı bugüne kadar sadece Ethereum blockchain üzerinde çalıştığı bildirildi. AVA ile BiLira arasındaki ortaklık kapsamında stablecoin, daha ölçeklenebilir şekilde çalışabilecek ve yeni kullanıcıların para birimini benimsemesi sağlanacak.

1.500’den fazla kullanıcı, 14 milyondan fazla token

Bildirilene göre, kullanıma aıldığından bu yana şirketin bin 500’den fazla kullanıcısı bulunuyor. Dolaşımdaki TRYB sayısının ise 14 milyondan fazla olduğu belirtiliyor.Merkezi olmayan uygulamaları ve birlikte çalışabilir blockchain ağlarını başlatmak üzere geliştirilen açık kaynaklı platform AVA üzerinde çalışacak BiLira’nın bu istatistikleri artırması hedefleniyor.Prof. Emin Gün Sirer, Maofan Yin ve Kevin Sekniqi tarafından kurulan AVA, kişiye ya da kuruma özel blockchain oluşturmasına izin veriyor. AVA protokolüne entegre çalışabilirlik sayesinde TRYB, hem Ethereum hem de AVA üzerinde değiştirilebilecek.

Konu hakkında açıklama yapan BiLira COO’su Vidal Arditi, “AVA’nın gücüne inanıyoruz ve blockchain ekosisteminde devrim yaratacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

AVA Labs Kurucu Ortağı ve CEO’su Emin Gün Sirer ise, şu açıklamada bulundu:

“AVA, BiLira gibi itibari teminatlandırılmış stabil kripto paralarla birleştiğinde geleneksel piyasalara alternatif bir çözüm oluşturabilir.”

Merkeziyetsiz finans dünyasına merhaba demişti

Türk lirasına teminatlı stablecoin BiLira, DeFi ekosisteminin önemli bir aktörüyle iş birliği yapmıştı. 12 Mayıs tarihinde  BiLira, herhangi bir merkezi bulunmadan, Ethereum ağı üzerinde gerçekleşen işlemlere aracılık eden likidite protokolü Kyber Network el sıkışmıştı.

Ethereum ne için kullanılır?

Ethereum, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmalarına ve yayımlamalarına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra, merkezi uygulamalar Ethereum platformunda merkezi olmayan hale getirilebilir. Ethereum platformunun uygulama oluşturma için potansiyeli, geliştiricinin hayal gücünden başka engel tanımıyor.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *