15 Yaşındaki Hacker, CEO’dan 24 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı

«

15 Yaşındaki Hacker, CEO’dan 24 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldı.

Blockchain şirketlerine danışmanlık sunan bir firmanın CEO’su, 15 yaşındaki siber korsan tarafından hacklendiğini ve 24 milyon dolar değerinde kripto parasının çalındığını söyledi. 8 Mayıs tarihinde BloombergQuint tarafından yayımlanan habere göre genç hacker, “evil computer geniuses (kötü bilgisayar dahileri)” diye tanımlanan siber korsan ekibinin bir parçası.

Haberde belirtilene göre, içinde 24 milyon dolar değerinde kripto para bulunan akıllı telefon, genç siber korsan tarafından 2018 yılında hacklendi. Blockchain danışmanlık firması Transform Group CEO’su Michael Terpin, olayın gerçekleştiği zaman 15 yaşında olan, şimdi ise 18 yaşına ulaşan Ellis Pinsky hakkında dava açtı. Çalınan kripto paralarının iade edilmesi için hukuksal süreci başlatan Terpin, sunduğu dilekçede olayı tanımlarken “sofistike siber suç vakası” ifadesini kullandı.

24 milyon dolara karşılık 71 milyon dolar

CEO Michael Terpin açtığı davada, 18 yaşındaki Pinsky’den 71 milyon dolar talep ediyor. Mahkemeye ilettiği şikayet dilekçesinde Terpin, şu ifadeleri kullandı:

“Pinsky ve beraberindeki ekip üyeleri, masum kurbanlarının hayatlarını harabeye çeviren ve milyonlarca dolarlık soygunlarıyla övünen sosyopat birer bilgisayar dahileri.”

Konu hakkında Pinsky yorumda bulunmazken, Bloomberg muhabirinin ulaşmaya çalıştığı avukatı da ne telefona ne de e-postalara cevap verdi.

Yaptığı mahkeme başvurusunda Terpin, genç siber korsanın, New York’ta hırsızlıkla suçlanan Nicholas Truglia isimli kişiden yardım aldığını öne sürdü.

Ayrıca Terpin, siber saldırı olayına mahal verdiği gerekçesiyle hizmet sağlayıcısı AT&T şirketine de dava açtı. Terpin, sağlayıcının güvenliğinin yetersiz olduğunu savunsa da AT&T tüm suçlamaları reddetti.

Bir hırsız, çaldığı 25 milyon dolarlık tokeni geri iade etmişti

Lendf.me isimli DeFi platformunun ültimatomu ve kullanıcıların çağrısının da katkısıyla çalınan 25 milyon dolarlık token geri iade edildiği belirtilmişti. Lendf.me ve kripto hırsız arasında, kripto para cüzdanları yoluyla ilerleyen ve Etherscan.io üzerinden takip edilebilen görüşme sonucunda İnsafa gelen hırsız, ele geçirdiği fonların neredeyse tamamını geri iade etti. Dijital varlıklar için güvenlik çözümleri sunan Ngrave, tamamen çevrim dışı donanım cüzdanı olan Ngrave Zero’yu duyurdu. Çok katmanlı, askeri güvenlik düzeyine sahip olduğu belirtilen cihaz internete hiç bağlanmıyor ve diğer cihazlarla QR kod aracılığıyla iletişim kuruyor.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *