Ünlü Stratejist: Çin Yuanı Düşerse Bitcoin Yükselir

«

Ünlü Stratejist: Çin Yuanı Düşerse Bitcoin Yükselir

Japon kripto şirketi FXCoin’in üst düzey stratejisti, 2020’de Çin yuanının değer kaybetmesi ile Bitcoin’e daha fazla yatırımcı gelebileceğini düşünüyor.FXCoin’den Yasuo Matsuda, yaptığı açıklamada, hükümetin COVID-19 salgına karşı yaptığı hamlelerin bir parçası olarak, ulusal güvenlik yasaları nedeniyle ekonomik yaptırımlarla karşılaşan Çinliler arasında Bitcoin’in (BTC) daha popüler olacağını söyledi.

Stratejist, Çin’deki insanların “iç ekonominin durgunluğundan dolayı hayal kırıklığına uğrayacaklarını” ve bir kaçış arayacağını ifade etti:

Çin’in Hong Kong ulusal güvenlik yasasının çıkarılması gibi mevzuatlar üzerindeki güçlü konumu dikkat çekici. Ancak Corona virüsün etkisi iç ekonominin durgunluğa girmesine neden olmuştur. Varlıkları yurt dışına taşıma isteği yükseldi. Eğer mevzuat, ABD ile ekonomik yaptırımlara yol açarsa, BTC muhtemelen daha da popüler hale gelecektir.

Matsuda, yuan ve BTC’nin her zaman aynı yönde ilişkilendirilmediğine dikkat çekti. Ancak, yuandaki değer kaybının Çinli trader’ları 2020’de daha fazla Bitcoin almaya teşvik edebileceğini umuyor.

[…] yuanın düşmesi, Çinlilerin varlıklarını yurt dışına taşımaları için teşvik oluşturuyor, çünkü dolar cinsinden para kaybediyorlar. Bu yuanın daha fazla değer kaybetmesine neden oluyor. Bununla birlikte, Çin’in sermaye düzenlemesi çok katı olduğundan, kimileri Bitcoin’i kaçış yolu olarak görüyor. Bu nedenle BTC, emniyetli bir varlık olarak işlev görüyor.

Yuanın değeri 2019’da Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşı sırasında düştü. Ocak ayında hafifçe toparlanmasına rağmen yuan, 2020’de en düşük 0,1404 USD değerini görerek 2008’deki en dip seviyeye yaklaştı.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *