«

Türkiye, İran’da Bitcoin Madenciliği Yapacak.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, ülkede hizmet verecek kripto para madenciliği şirketi iMiner için lisans verdi. Ülkede 6 bin adet madencilik donanımı kuran iMiner isimli şirket, İran’daki en büyük kripto para madencilerinden birine dönüşecek. 3 Mayıs tarihinde yayımlanan habere göre Türkiye merkezli şirket, İran’ın Semnan bölgesinde Bitcoin (BTC) madencilik tesisi kurmak için yaklaşık 7,3 milyon dolar yatırım yaptı. Tesiste, 6 bin madencilik donanımının bulunacağı, 96.000 TH/s üretim gücüne sahip olunacağı bildirildi. Şirketin web sitesinde listelenen Aladdin Miner isimli madencilik donanımlarının cihaz başına ortalama 16 TH/s hıza sahip olduklarını bildirildi. Ayrıca iMiner, Semnan ve Tahran’daki ofisleri aracılığıyla Ortadoğu ülkesi üzerinde alım satım ve saklama hizmetleri sunmaya devam edecek.

İran ekonomisinde kripto para madenciliği

İran hükümeti, kripto para madenciliği operasyonlarını Temmuz 2019 itibarıyla endüstriyel bir faaliyet olarak onayladı ve o zamandan beri iMiner dahil olmak üzere kripto madenciliği şirketlerine binden fazla lisans verdi. Ülkedeki düşük elektrik fiyatları madenciler için cazip bir konum haline gelmesini sağlıyor. İran ekonomisi, hem ABD’nin hem de diğer batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlardan ve devam eden Corona virüs (COVID-19) salgınından muzdarip. Bazı askeri yetkililer, yaptırımları aşmak adına ticaret işlemlerinde dijital para birimlerinden faydalanmayı önerdiler.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *