Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$20,259.74
-463.59
Ethereum
$1,147.38
-36.67
Litecoin
$52.88
-1.82
DigitalCash
$45.92
-2.37
Monero
$118.75
+1.04
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$15.60
-0.56
Dogecoin
$0.07
-0

SWIFT, Gelişmiş Ödeme Sistemleri İçin CBDC Entegre Çalışmalarına Başladı

0 63

Bankalar arası ödeme protokolü ve mesajlaşma sistemi olan SWIFT, çeşitli merkez bankası dijital para birimi (CBDC) protokollerini güncel gelişmelere entegre etmek için çalıştığını duyurdu. Şirket, yeni CBDC sınır ötesi ödeme ve transfer seçeneklerinin çalıştığından emin olmak için bir dizi deney yürüten bir dijital hizmet sağlayıcısı olan Capgemini ile ortaklık kurdu.

SWIFT, bağlantı sistemlerini modernize ediyor

Ara bağlantı bankacılığı ve ödeme protokolü olan SWIFT, hizmetlerini merkez bankasının gelecekteki dijital para birimi grubuna tanıtmak için çalışıyor. SWIFT, yeni dijital para birimlerinin kullanıcılarının gelecekte havale ve sınır ötesi hizmetlerden yararlanabilmelerini sağlamak için merkezi olmayan platformlarda halihazırda deneyler yürüttüğünü duyurdu.

SWIFT için, bu yeni para biriminin eklenmesi, başarısı için çok önemli olacaktır. Bank of International Settlements raporlarına göre şu anda pek çok CBDC faaliyette olmasa da, on merkez bankasından dokuzu şu anda CBDC seçeneklerini araştırıyor, bu da konunun hızlanacağı anlamına geliyor.

SWIFT İnovasyon Başkanı Nick Kerigan, bu bağlantının önemine dikkat çekiyor ve şöyle diyor:

Farklı sistemlerin ve farklı CBDC’lerin birlikte etkili bir şekilde çalışması gerekir, aksi takdirde işletmelerin ve tüketicilerin CBDC’lerle sorunsuz sınır ötesi ödemeler yapmalarını engelleyecektir.

CBDC deneyleri

SWIFT ile bir dijital hizmet şirketi olan Capgemini ile işbirliği içinde yürütülen deneyler, bu yeni dijital paraların bu tür işlevleri gerçekleştirmek için tasarlanmamış farklı sistemler arasında geçiş yapma yeteneğini test ediyor.

Corda ve Quorum gibi çeşitli merkezi olmayan defter platformları kullanılarak bugüne kadar yapılan deneyler, önerilen hedeflere ulaşılabileceğini gösterdi. Bu, CBDC’nin tam dijitalleşme için geçiş aşamasında SWIFT sistemleriyle geleneksel fiat para birimleriyle birleştirilebileceği anlamına geliyor. SWIFT ayrıca, dünya çapında düzenlendiği için ağına diğer kripto türlerini dahil etme olasılığını da değerlendirebilir.

XRP İçin Yatırımcılar Bu Seviyeye Dikkat Etmeli!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.