Siber Suçlular Bir Hastaneyi Daha Fidye Yazılımı ile Hedef Aldı

«

Siber Suçlular Bir Hastaneyi Daha Fidye Yazılımı ile Hedef Aldı.

Siber suçlular, Pueblo County, Colorado’nun en büyük sağlık merkezi olan Parkview Tıp Merkezi’nin altyapısına kripto para fidye yazılımı ile sızdı. Parkview Tıp Merkezi’nin hasta bilgisi saklama sistemi Meditech, bir hastane çalışanını kaynak gösteren 24 Nisan tarihli Fox News haberine göre fidye yazılımı ile ele geçirildi ve kullanılamaz hale geldi. Hastane, olayı şöyle doğruladı:

“Parkview Tıp Merkez, 21 Nisan Salı günü bazı BT sistemlerinin çökmesiyle sonuçlanan bir siber saldırının hedefi oldu.”

Haberkoin.com’un geçen haftaki haberine göre hastaneler, sayıda düşüş olsa da corona virüs salgını sırasında bile fidye yazılımı saldırıların hedefi olmaya devam ediyor. Parkview Tıp Merkezi, hastaların takibi ve tedavisi için kağıt takip sistemine geçtiklerini açıkladı:

“Parkview, olayın ardından hemen üçüncü taraf adli uzmanlar ile durumun soruşturulması için iletişime geçti. Hasta bakımı her zaman ilk önceliğimizdir. Tedavi düzeyi veya kalitesi bundan etkilenmeyecektir.”

Fidye yazılımları büyük bir tehdit

Fidye yazılımları giderek gelişiyor ve birçok kişi tarafından en büyüğü olmasa bile büyük bir siber güvenlik tehditi olarak görülüyor. Şimdiye kadarki neredeyse tüm fidye yazılımı saldırıları kripto para ödemesi talep ederken, siber güvenlik şirketi Check Point’in tespit ettiği yeni fidye yazılımı saldırısı ise kredi kartı ödemesi talep ediyor. Bir diğer fidye yazılımı saldırısı ise, suçlularının kimliğini gizli tutmak için Bitcoin (BTC) yerine Monero (XMR) talep etmeye başladı.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *