random-post
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Telegram
Ara

Rusya Merkez Bankası Blockchain Tabanlı Dijital İpotek Platformu Başlatacak

«

Rusya Merkez Bankası Blockchain Tabanlı Dijital İpotek Platformu Başlatacak

Rusya Merkez Bankası, yerel haber ajansı Ria’nın 30 Mayıs tarihli haberine göre ülkede geliştirilen blockchain Masterchain tabanlı bir dijital ipotek platformu geliştiriyor.Merkez bankası başkanı Olga Skorobogatova’ya göre Masterchain, platformun temelini oluşturan dijital ipotekleri yeni desteklemeye başladı.

Finansal kuruluş, dijital ipotek projesi teklifini şimdiden hükümete ve diğer devlet kurumlarına sundu.Masterchain, iddiaya göre Rusya’da Federal Güvenlik Hizmeti’nden (FSB) sertifika alan ilk blockchain platformu olma özelliğini taşıyor. Geçmiş haberlere göre izne dayalı ve Ethereum tabanlı olan platform, 2017 yılında Rusya Bankası’na bağlı bir kuruluş olan FinTech Birliği tarafından kuruldu.

Masterchain, e-ipotek için ilk kez kullanılmıyor. Raiffeisen Bank International’ın Rusya şubesi, Eylül 2018’de işlemdeki tarafları, kredi miktarını, süresini ve satın alınan mülkü içeren ipotek belgelerini Masterchain’in merkeziyetsiz depo sisteminde yayınladı.

Kriptoya düşman, blockchain’e destek

Merkez bankasının blockchain girişimlerine rağmen Rus hükümeti, kripto paralara karşı genel anlamda düşmancıl bir tutum sergiliyor. Yerel kanun yapıcılar, geçtiğimiz günlerde dijital para ve kripto paralardan elde edilen yasa dışı cirolar için 2 milyon ruble (27.800 dolar) ve yedi yıl hapse kadar cezalandırma önerdi.Geçtiğimiz gün ise ülkenin en büyük bankası Sberbank, blockchain faaliyetleri gerçekleştirebilen 5 bin civarı ATM satın alacağını duyurdu.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *