ABD hükümeti Scott’un başvurusunu reddetti

Hükümet, ”Jürinin davalının yasa dışı faaliyetlerden elde edilen para ile işlem yaptığının farkında olduğuna karar vermesi gayet yerindeydi.” diye belirtti.

“Yasal faaliyetlerden elde edilen para ile işlem yapan yasal yatırım fonları belgeler üzerinde değişiklik yapmaz ve düzenli olarak sahte kayıt oluşturmaz.” diye açıklandı.  Davacı taraf, kanıt olarak OneCoin dolandırıcılığının mağdurları, Scott tarafından kandırıldığı iddia edilen ABD bankalarının çalışanları, hükümet kuruluşları ve OneCoin’in önde gelen figürlerinden Konstantin Ignatov dahil 17 tanığın ifadelerini sundu. Scott, tanık ifadelerinin ”üstü kapalı ve kulaktan dolma” olduğunu ve ”suçlandığı hiçbir konuda hüküm giymesini destekleyecek yeterliliğe sahip olmadığını” ileri sürdü.

OneCoin işleticisi 2017’de ortadan kayboldu

2018 yılında tutuklanan Scott, banka dolandırıcılığı gerçekleştirmek ve kara para aklamak ile yargılanıyordu. İddianemeye göre Scott, 2017’de ortadan kaybolan planın asıl işleticisi Ruja Ignatova ile tanıştıktan sonra Eylül 2015’ten 2018’e kadar OneCoin dolandırıcılığından elde edilen 400 milyon doları akladı. OneCoin, dünya genelinde birçok ülkeden finansal kuruluşu dolandırmıştı.