«

Mart Ayında kripto para borsalarının yüzü güldü.

Mart 2020’da kripto para piyasası oynak ve düşük kârlı süreç yaşarken, bu dönemde en fazla kazanç elde eden isimler alım satım platformları oldu. Mart 2020, Bitcoin sahipleri için en değişken ve kârsız aylardan biri olmasına rağmen, kripto para borsaları bu belirsizlikten büyük ölçüde yararlandı. Kripto borsalarının ana gelir kalemi olan işlem ücretleri, özellikle yüksek işlem hacminin yakalandığı günlerde tavan yapıyor. Bitcoin’in değerinin yüzde 37 azaldığı 12 Mart tarihinde, Bitcoin işlem hacmi önemli ölçüde arttı ve Bitfinex borsasındaki işlem sayısı neredeyse yüzde 1.000 sıçradı.

Source: Cointelegraph, bitcoinity.org, Coinmarketcap

Kaynak: bitcoinity.org, Coinmarketcap

Ayrıca, fiyat hareketinin yönü ile borsa işlem hacimleri arasında açık bir ilişki söz konusu. Aşağıdaki korelasyon tablosuna göre, veri kümesindeki tüm borsalarda, Bitcoin fiyatı ile işlem hacmi arasında negatif korelasyon gözüküyor. Başka bir deyişle, fiyatların azaldığı günlerde işlem hacmi daha yüksek olma eğilimindedir. Bitcoin fiyatı ile işlem hacmi korelasyonu en yüksek Bitfinex’te karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak, mart ayında borsanın hacmi yüzde 230’luk standart sapmaya ulaşarak en oynak seviyeyi yakaladı.

Source: Cointelegraph, bitcoinity.org, Coinmarketcap

Kaynak: bitcoinity.org, Coinmarketcap

Bitcoin’in fiyatı sabit durmadığı sürece kârdalar

Borsalar, Bitcoin fiyatının serbest düşüşte olduğu günlerde, özellikle de 12 Mart tarihinde yüksek gelir elde ediyor olsa da, borsalar için gerçek kazanç oynaklık süreçlerinde oluşuyor. Zira fiyat değişiminin hacmi ve mutlak değeri arasındaki korelasyon daha da güçlü seyrediyor.

Source: Cointelegraph, bitcoinity.org, Coinmarketcap

Kaynak: bitcoinity.org, Coinmarketcap

Daha az oynaklığın yaşandığı ABD merkezli Coinbase ve Kraken borsalarındaki işlem hacmi, fiyatların düşüşte olduğu günlerde okyanus ötesindeki Bitfinex ve Bitstamp borsalarından daha az gerçekleşti. Verilerden, satışlar sırasında artan hacmin daha fazla satışa neden olup olmadığı veya buna yanıt verip vermediği sonucuna varmak mümkün değil.

Source: Cointelegraph, bitcoinity.org, Coinmarketcap

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *