Kripto para danışmanını kaçırıp 740.000 dolar fidye istediler

«

Kripto para danışmanını kaçırıp 740.000 dolar fidye istediler .

South China Morning Post gazetesinde 14 Ocak tarihinde yayımlanan habere göre, Singapur vatandaşı Mark Cheng, Tayland’da kaçırıldı. Kimliği belirlenemeyen kişilerce işkence gören Cheng için 740.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) fidye olarak talep edildi. Üzerinde bulunan 46.000 doların tamamını veren Cheng’in kaçıp, öldürülmekten son anda kurtulduğu iddia edildi. Ortağı Kim Lee Yao Wei ile Tayland’a iş gezisi için geldiğini belirten Cheng, Singapurlu haber yayın organı Lianhe Wanbao’ya verdiği demeçte, bir grup maskeli adam tarafından yakalanıp kamyona konduğunu söyledi.

Cheng ayrıca, içine konduğu kamyonun Taylandlı aktör Chano Pemberger’e ait olduğunu ifade etti. Tayland polisi, bahsi geçen aktör hakkında daha fazla bilgi toplamak adına soruşturmasını genişletti. Esir alınan Cheng’in işkence gördüğü ve 1 milyon Singapur doları (yaklaşık 740.000 dolar) değerinde Bitcoin’in (BTC) fidye olarak talep edildiği söylendi. İş adamı, kendisini kaçıran kişilere 46.000 dolar verip hayatını kurtardı. Cheng, Wanbao’ya verdiği demeçte canını son anda kurtardığını açıkladı:

”Biri silahını kafamın arkasına dayadı ve diğerleri de o sırada uzaklaşmıştı. Neyse ki yakın dövüş sanatı biliyorum. Başımın arkasına uzanıp tabancayı yakaladım. Sonra da kaçtım.”

Tayland polisi, kaçırma olayının arkasındaki fikrin sahibi olarak iş arkadaşı Kim’i öne sürdü. Yapılan sorgunun ardından Kim suçunu itiraf etti. Bazı kaynaklara göre, soruşturmanın ardından paranın iade edildiği söyleniyor.

Cheng’in sorunlu yakın tarihi

Mark Cheng, iş hayatına kâr amacı gütmeyen bir sosyo-çevre kuruluşu Avelife ile başlamış. 2016 yılında gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı Kraliçe II. Elizabeth’ten bir ödül almayı başarmış. Nisan 2019’dan beri faaliyeti hakkında güncelleme yapmayan Singapurlu ilk token arzı (ICO) projesi olan X Infinity’in danışmanı olarak görünen Cheng, kripto para dünyasına ilgili biri. Projeyle ilgili toplantılarının ardından Gladiolus Capital şirketinde partner olmanın yanı sıra Start-Up Brunei danışmanı görevini de üstlendi. Wanbao ve The New Paper da dahil olmak üzere birçok kaynak, Cheng’in 2014’te çalıştığı bir yatırım grubundan fonları kötüye kullanmaktan dolayı, hakkında soruşturma açıldığını bildiriyor. 8 Ocak’ta gelen 120.000 Singapur doları (yaklaşık 89.000 dolar) tutarında kefaletle serbest bırakıldığı söyleniyor.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *