Güney Kore başkanlık komisyonu bitcoin türevlerine izin verilmesini istedi

«

Güney Kore başkanlık komisyonu bitcoin türevlerine izin verilmesini istedi .

Güney Kore Dördüncü Endüstri Devrimi Başkanlık Komitesi (PCFIR), hükümete finansal kuruluşların kripto para tabanlı finansal ürünler piyasaya sürmesine izin vermesini önerdi. Komite, yerel İngilizce haber kaynağı BusinessKorea’nın 6 Ocak tarihli haberine göre kripto paraların kurumsallaştırılma stratejisinin parçası olarak Bitcoin (BTC) türevleri gibi ürünleri önerdi.PCFIR, ayrıca yerel finans sektörünün yabancı saklama hizmetlerine olan bağımlılıktan kurtulmak için kendi saklama çözümlerini geliştirmesini tavsiye etti. Komite, Bitcoin’in ülkenin tek menkul kıymetler işletici olan Kore Borsası’nda doğrudan listelenmesi gerektiğini söyledi. Komite, hükümete kripto para borsalarına lisans vermeyi veya bu borsalar için kılavuz oluşturmayı değerlendirmesini ve kripto varlıklarla ilgili ürünleri finansal sisteme orta ve uzun vadede entegre etmelerini tavsiye etti. Komite, iddiaya göre şöyle belirtti:

“Mayıs 2019 itibarıyla kripto varlıkların günlük işlem hacmi dünya genelinde 80 trilyon wonu (68 milyar dolar) aştı, yani kripto varlık ticaretini durdurmak artık mümkün değil. […] Kore hükümeti, kurumsal yatırımcıların kripto varlıklar ile işlem yapmasına aşamalı olarak izin vermeli ve kurumsal yatırımcılar için oluşturulmuş borsa dışı platformları desteklemelidir.”

Başkanlık makamı tarafından 2017’de oluşturulan PCFIR, Güney Kore’de yeni bilim ve teknolojilerin gelişimiyle ilgili politik girişimleri ve önerileri yönlendiriyor. Komite, forumlar düzenleyerek yeni teknolojinin rollerini tartışıyor ve yeni teknolojilerin yaygınlık kazanmasını desteklemek için çalışmalarda bulunuyor. Güney Koreli politika üreticiler, hükümete dijital varlıklar için daha kapsamlı bir çerçeve ve altyapı oluşturulması yönünde sık sık çağrıda bulunsa da, bazı eksiklikler hala mevcut. Güney Kore hükümeti, mevcut yasa ile bireylerin kripto paralardan elde ettikleri kazançları vergilendiremeyeceğini açıkladı.Güney Kore’nin vergi kuruluşu, buna rağmen kripto para borsası Bithumb’ın 68,9 milyon dolar (80 milyar won) vergi ödemesini talep etti. Borsa, konuyla ilgili yasal yollara başvurdu.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *