«

Gemini borsası SOC 1 Tip 1 Değerlendirmesini Tamamladı.

Gemini, şirketin risk yöneticisi Yusuf Hussain’in 21 Nisan tarihli blog gönderisine göre Sistem Organizasyon Kontrolü (SOC) 1 Tip 1 sertifikası alan dünyanın ilk dijital para saklama hizmeti ve borsası oldu. Denetimi Büyük Dörtlü şirketi Deloitte gerçekleştirdi. SOC 1 denetimini geçmek, Gemini’nin finansal operasyonlarının ve müşteri raporlama kontrollerinin Amerikan Sertifikalı Kamu Muhasebecileri Enstitüsü tarafından belirlenen gerekleri karşıladığı anlamına geliyor. Denetim, Gemini’nin önemli bir hata, boşluk veya veri kaybı riskini azaltma kapasitesi olduğunu ifade ediyor. Hussain, şöyle belirtti:

“SOC 1 Tip 1, hem borsamız hem de saklama platformumuz için önemli olmasının yanı sıra, özellikle de müşterilerimiz için çok sayıda karmaşık finansal işlem yürüten borsa operasyonlarımız için önem taşıyor. SOC 1 Tip 1, bu operasyonların tasarımını ve uygulanmasını ve ilgili raporların entegrasyonunu onaylıyor.”

Gemini, Ocak 2019’da da SOC 2 güvenlik değerlendirmesini tamamlamıştı.

SOC uyumlu kripto şirketleri

Diğer bazı kripto projeleri de SOC değerlendirmelerini tamamladı. Son olarak ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase’in saklama hizmeti Coinbase Custody, Grant Thornton tarafından gerçekleştirilen SOC 1 Tip 2 ve SOC 2 Tip 2 değerlendirmesini tamamladı. Yönetim danışmanlığı şirketi Aprio da, geçtiğimiz eylül ayında kripto ödeme hizmeti sağlayıcısı BitPay’in SOC 2 uyumluluğunu doğruladı. 2018 yılında SOC 2 Tip 1 sertifikası alan blockchain güvenlik şirketi BitGo, geçtiğimiz Nisan ayında aynı standardın Tip 1 değerlendirmesini tamamladı. SOC 1 raporu, kullanıcı organizasyonun finansal raporlamasıyla ilgili iç kontrolleri üzerine bilgi sunuyor. Diğer yandan SOC 2 raporu, ”güvenlik, uygunluk, işleme entegrasyonu ve gizlilik” ile ilgili bilgi sunuyor.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *