«

Fed İlk defa bir ETF satın alıyor.

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz saatlerde ”sağlamlaşmasını” tamamlarken yasal para, ABD merkez bankasının tarihi hareketiyle birlikte daha da ”basitleşti.” ABD Merkez Bankası, 11 Mayıs tarihli basın bülteninde bankanın kurumsal borç borsa yatırım fonu (ETF) alım programları başlatmak üzere olduğunu açıkladı.

ETF alımları hemen başlayacak

İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Aracı (SMCCF) ve Birincil Piyasa Kurumsal Kredi Aracı (PMCCF) olarak bilinen iki araç, yakın gelecekte çalışmaya başlayacak. Piyasaların corona virüs ile çalkalandığı mart ayında duyurulan programlar, Fed’in tarihte ilk kez piyasada yapay bir şekilde normal bir görüntü elde etmek için ETF satın alacağı anlamına geliyor.

Basın bülteninde “SMCCF ve PMCCF için uygun şirket tahvil alımları ile ilgili daha fazla bilgi yakında verilecek.” diye belirtildi.

Hazine Bakanlığı, Merkez Bankası tarafından SMCCF ve PMCCF için oluşturulan özel amaçlı araca yapacağı 75 milyar dolarlık öz sermaye yatırımının 37,5 milyar dolarını yaptı.

Varlık yönetim şirketi: “Fed başarısız olduğunu kabul etti”

Müdahalenin ölçüsü, açıklanmasının hemen ardından yoğun bir şekilde eleştirilmeye başladı. Varlık yönetim şirketi DoubleLine’ın CEO’su Jeffery Gundlach, bunun yasallığının açık bir şekilde sorguladı.

Gundlach, geçtiğimiz ay şöyle belirtti:

Merkez Bankası, 1913 Merkez Bankası Yasası’na uygunsuz bir şekilde hareket ediyor. Kendi tüzüğünün kurallarını ihlal eden bir kuruluş, fiilen başarısız olduğunu ve temelden yanlış olduğunu kabul ediyor demektir.

Koruma fonu Ikigai’nin CEO’su Travis Kling, benzer bir açıklamada bulundu.

“Bugün, Bitcoin’in blok ödülü her dört yılda bir olduğu gibi otomatik olarak yarıya bölündü. Yarın, ABD tarihinde ilk kez Fed ETF satın alacak.” diye belirtti.

Sağlam ve zayıf. Sert ve yumuşak.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *