Çin Anayasa Mahkemesi’nden Şaşırtan Kripto Para Kararı

«

Çin Anayasa Mahkemesi’nden Şaşırtan Kripto Para Kararı

Çin Anayasa Mahkemesi, kripto para mülkiyet haklarının güçlendirilmesi gerektiğine inanıyor.Çin Anayasa Mahkemesi, 22 Temmuz’da yayınlanan belgede “dijital para, ağ sanal mülkleri ve verilere” ilişkin mülkiyet haklarının korumasını güçlendirme çağrısında bulundu.Resmi mahkeme kararı, modern mülkiyet hakları sisteminin iyileştirilmesini teşvik ediyor. Belgede kamu gücünün özel mülkiyet haklarını ihlal etmek ve özel mülkleri yasa dışı bir şekilde ele geçirmek için kullanılmasının da önlenmesi isteniyor.

Kripto parayı mülk olarak tanımak

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıklar, dünya genelinde giderek daha çok ülkede mülk olarak tanınıyor. Özellikle de Çin’de Bitcoin, Ekim 2018’de mahkeme tarafından mülk olarak tanınmıştı. Yine 2018’de Hollanda mahkemesi de, iflas durumlarında mevcut mülkiyet yasası altında Bitcoin’in “aktarılabilir bir değer” olduğu kararına varmıştı.Benzer şekilde bir Fransız ticaret mahkemesi de mart ayındaki bir duruşmada Bitcoin’i para birimi olarak kabul etti.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *