«

BitMEX skandalı DeFi protokollerini etkiler mi?

BitMEX’e yöneltilen cezai suçlamaların ardından kripto topluluğu, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörünün de düzenleyicilerin gazabına uğramasından korkuyor.

Bilindiği üzere 1 Ekim tarihinde, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından kara para aklamayı önleme (AML) ve müşterini tanı (KYC) prosedürlerine uyum sağlamadığı, bankacılık gizlilik yasalarına (BSA) uymadıkları gerekçesiyle üç BitMEX yöneticisine resmi suçlama yayımlanmıştı.

Merkeziyetsiz borsalar (DEX) dahil olmak üzere DeFi protokolleri, minimum AML ve KYC prosedürlerine sahip olmaları ile ünlü. Öte yandan çoğu proje, kendi toplulukları üzerinden merkezi olmayan sahiplik ve yönetişim altyapısı oluşturmaya çalışsa da, çoğu kişi DEX platformlarının BSA yönetmeliğine uymak zorunda olup olmadığını merak ediyor.

Pek çok DeFi protokolü, düzenleyicilerden tamamen ayrışıp tamamen merkeziyetsiz hale gelerek prosedürlerden kaçabileceklerine inanıyor. Bunun doğru olup olmadığına dair artan şüpheler var.

Melek yatırımcı ve blockchain danışmanı Adam Cochran, 25 gönderiden oluşan Twitter mesaj serisinde, DeFi protokollerinin BitMEX skandalından etkilenip etkilenmeyeceğini inceledi.

Yetkililerin, merkezi olmayan yapısı nedeniyle DEX’leri doğrudan kapatamayacaklarını söyleyen uzman isim, yönetici anahtarlarını ellerinde tutan çekirdek geliştiricilerin ve DEX’lerin ön uç arayüzlerini barındıran alan sağlayıcılarının hedef alınabileceğini savundu.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *