Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$62,795.46
+3176.18
Ethereum
$3,352.93
+161.68
Litecoin
$69.97
+0.02
DigitalCash
$27.15
+1.57
Monero
$159.23
+2.45
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$23.01
+0.66
Dogecoin
$0.12
+0.01

Bitcoin Karşılığında COVID-19 Aşıları Darknet Piyasalarında

1 484

Bitcoin Karşılığında COVID-19 Aşıları Darknet Piyasalarında

Bir darknet piyasasından alınan Covid-19 aşısına ne kadar güvenebilirsiniz. Aralık 2020’de ABD FDA, COVID-19’a karşı Pfizer aşısını onayladı. 24 saat içinde, dünyadaki en büyük küresel aşılama kampanyalarından biri başladı. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler salgının sonunu başlatmak için acele ediyor.Maalesef tedarik zincirleri buna ayak uyduramadı ve kötü tasarlanmış aşılama programları uzun gecikmelere neden oldu. Elbette, her ülke aşılama için belirli birey gruplarına öncelik verdi.Umutsuz bir doz arayan ne yapacak? Kaostan kar etmek isteyenler için hangi seçenekler var? Kuşkusuz karaborsaya yönelirler.

Darknet Piyasalarında Covid-19 Aşıları

Dark web pazarlarında hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Premium yetişkin sitesi hesabı mı arıyorsunuz? 50 sente kadar bulabilirsiniz. Tam adı, SSN, DOB ve telefon numaralarını içeren bir “kimlik paketi” yaklaşık 10 dolara satılıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pandemi başladığından beri yeni bir piyasa açıldı: COVID ile ilgili her şeyi satmak. Bu, koruyucu malzemeleri ve tabii ki aşıları içeriyor.

Covid-19

15 piyasa yerinde arama yapan Kaspersky uzmanları, üç büyük COVID aşısının reklamını buldu: Pfizer / BioNTech, AstraZeneca ve Moderna. Ayrıca doğrulanmamış aşılar için bazı reklamlar da tespit ettiler.

Doz başına fiyatlar 250 $ ile 1.200 $ arasında değişmekte olup, ortalama 500 $ civarında yer alıyor. Daha fazla analiz, fiyatlandırmanın, Moderna’nın ve Pfizer’in etkinliğinin yayınlanmasının ardından reklamların sayısında da önemli ölçüde arttığını gösterdi. Satıcılar öncelikle Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’den geliyor. Ayrıca iletişimde Wickr ve Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları kullanıyorlar.

Satıcılar, diğer kripto para birimlerini kabul eden nadir istisnalar dışında, ağırlıklı olarak Bitcoin şeklinde ödeme talep ediyor. Bu, ödemelerin izlenmesini zorlaştırıyor ve satıcıların anonimliğini koruyor.

Kaspersky araştırmacılarının bulduğu satıcıların çoğu, bu türden 100 ila 500 işlem gerçekleştirmişti.

Advertisement for a full dose of the Moderna vaccine at $500, paid in bitcoin

Dolandırıcılar mı Yoksa Gerçek Anlaşma mı?

Tabii ki, yasadışı olarak satılan ürünleri araştırmaya gittiğinizde, paranızı asla gerçekleşmeyecek bir ürün için boşa harcama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Dark web’deki aşı dozları kuralın bir istisnası değildir. Bununla birlikte, kaç aşı satıcısının gerçek ilacı dağıttığı belirsizdir.

Bazı gönderilerde olumlu eleştiriler bulduk ve en azından bazı kullanıcıların doz aldığını öne sürdük. Bu incelemeler gerçek mi? Tahmininiz bizimki kadar iyi.

Aşı dozlarını dağıtan bir satıcı için incelemeler. Gerçek müşterilerin yorumları yazıp yazmadığını söylemenin bir yolu elbette.

Dünyanın dört bir yanındaki tıp kurumları, eczaneler ve hastaneler çoğu zaman artık aşı dozlarıyla günü sonlandırıyor. Bu tesislerde çalışan birinin fazladan dozları cebine atması ve bunları satmak için dark web aracılarıyla bağlantı kurması düşünülemez.

Aynı zamanda, Web’in karanlık bir köşesindeki isimsiz bir forumda şüpheli bir satıcıdan küçük bir şişe zararsız bir salin solüsyonundan gerçekten tehlikeli bir şeye kadar hemen hemen her şeyi içerebilir.

Reviews for one seller distributing vaccine doses. No way of telling whether real customers wrote the reviews, of course

Bununla birlikte, satılan şey gerçek anlaşma olsa bile, doz geldiğinde etkili olmayabilir.

Mevcut aşılama kampanyasının en büyük zorluklarından biri, ilacın depolama gereksinimleri. Örneğin, Pfizer ve BioNTech’in aşı dozları, ortalama dondurucunuzdan veya buz torbanızdan çok daha soğuk olan -70 santigrat derecede tutulmaktadır. Bu, aşının başarıyla taşınması için derin dondurucu bir teslimat zinciri gerektirdiği anlamına gelir. Aşı çözüldüğünde sadece beş gün yaşayabilir. Pfizer, dozları taşımak için kuru buz paketleri ve bir GPS izleyici içeren bir kutu geliştirdi, ancak buna ulaşmak zor.

A darknet ad for a vaporizer cartridge with coronavirus vaccine from the

Moderna aşısının taşınması biraz daha kolaydır. -20 santigrat derece saklama gerektirir ve AstraZeneca’lar normal buzdolabı sıcaklıklarında saklanabilir. Bununla birlikte, dağıtım zinciri boyunca bu sıcaklığı bile korumak basit olmaktan uzaktır ve alıcıların aşının uygun şekilde saklandığını veya çözüldüğünü bilmesinin hiçbir yolu yoktur.

Photos from a vaccine seller in a Telegram channel showing preparation for distribution of AstraZeneca vaccine

Aşı İçin Acele Etmeyin, Sadece Sertifikayı Alın

Bir aşı dozu satın almak için birkaç yüz dolardan fazla para harcamak istemeyen insanlar çok daha ucuz bir programa gidebilir: sahte aşı sertifikaları satın almak. Avrupa ülkeleri, belirli kişiler için kilitleme önlemlerini kolaylaştırmaya ve uluslararası seyahatleri kolaylaştırmaya yardımcı olan bu sertifikaların birincil kaynağıdır. Bir Avrupa aşı kayıt kartının maliyeti yaklaşık 20-25 ABD dolarıdır.

Forged vaccination card for sale on a darknet forum

Diğer ülkeler, bir ofiste işe gitmek veya bir doktor randevusu almak gibi belirli faaliyetleri yerine getirmeden önce, insanlardan COVID enfeksiyonu olmadığına dair kanıt sunmalarını istiyor. Dolandırıcılar da bu durumdan yararlanıyor. Örneğin, Rusya’da dark web kullanıcıları, COVID’leri olmadığını iddia ederek sahte bir sertifika satın alabilirler.

Almak ya da Almamak?

Elbette, darknet alışverişi riskli bir iştir ve dolandırıcıların mevcut krizden kar etmek için çok istekli olduğu geçen yıldan beri açıktır. Bu durum, bir kişinin bitcoinleri aktardıktan sonra gerçekten herhangi bir şey alacağından emin olamayacağı anlamına gelir.

1 yorum
  1. […] Galaxy Digital’in bir yan kuruluşu olan Galaxy Digital Capital Management tarafından ikinci Bitcoin ETF’yi başlatabilir. Kanada’daki Bitcoin ETF’lerinin onaylanması, ABD düzenleyicilerine […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.