Türkiye-İran ticareti corona virüsünden nasıl etkilenecek?

«

Türkiye-İran ticareti corona virüsünden nasıl etkilenecek?

Çin’de ortaya çıkan ve İran’a ulaşan corona virüsü nedeniyle sınır kapılarının kapanması Türkiye’nin İran ile olan ticaretini de olumsuz etkileyebilir. ABD ambargoları nedeniyle 4 yıl önceye göre yüzde 73 azalan ticaret hacminin corona salgını ile daha da gerilemesini bekliyor. İş dünyası temsilcileri sınır kapılarının 3-4 gün süreyle kapalı kalacağını söylüyor. Çin’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2 bin 592 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüs salgını, İran’a kadar gelerek Türkiye sınırına dayandı. Yetkililer virüsün Türkiye’ye geçmemesi için bir dizi önlemler aldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, corona virüs salgını nedeniyle İran’a açılan sınır kapılarında İran tarafından tüm araç, eşya ve yolcu girişlerinin tedbir amacıyla geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Türkiye’den ihracat ve transit işlemlerin kontrollü olarak devam ettiğini belirten Pekcan, “İran üzerinden Türkiye çıkışlı transit geçecek araçların güzergah geçişleri takip edilecektir. Gümrük kapılarımızda çalışanlarımız hijyen ve sağlık kurallarına sıkı bir şekilde uymaktadır, gerekli önlemler alınmıştır.” ifadelerini kullandı. Peki İran ile sınır komşusu olan Türkiye’nin ticari ilişkileri, yaşanan bu durumdan nasıl etkilenecek?

Türkiye – İran İthalat ve İhracat Rakamları:

2016201720182019
İhracat4.963.262.402.31
İthalat4.707.506.903.29
Hacim 9.7010.769.305.60
Denge0.30-4.24-4.54-0.98

Dışişleri Bakanlığı’nın TÜİK’e dayandırdığı verilere göre Türkiye 2019 yılında İran’dan 3.29 milyar dolarlık ithalat yaparken, 2.31 milyar dolarlık da ihracat gerçekleştirdi. Ticaret hacmi ise 2019 da 5.60 milyar dolar oldu. İran ile olan ticari ilişkiler ABD ambargosu nedeniyle son dönemde düşüşe geçmişti.

İRAN İLE İTHALAT VE İHRACAT

Türkiye’den İran’a ihraç edilen ürünlerin başında tütün, bebek bezleri ve hijyenik mallar, çinko cevherleri, binek otomobilleri, kara taşıtları için aksamlar, lif levha, kağıt, karton gibi ürünler geliyor. İran’dan ithal edilen ürünlerin başında da petrol ve petrol ürünleri, doğalgaz, işlenmemiş çinko ve alüminyum, sentetik lif ipliği geliyor.

VAN İRANLI TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI

2019 yılında Türkiye’ye gelen İranlı turist sayısı 2,1 milyon kişi oldu. Bu sayı 2017’de 2,5 milyon, 2018’de ise 2 milyon kişi olmuştu. İranlı turistler Van esnafı için önemli bir gelir kaynağı. Kent özellikle yılbaşı gibi özel günlerde ziyaretçi akınına uğruyor. Çoğu hotel ve esnaf da İranlı turistlerin söz konusu ziyaretlerinden oldukça memnun.

Bir Cevap Yaz

Ceren Yalçın Hakkında

avatar

Ceren Yalçın

Ceren Yalçın 1992 doğumludur ve İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunudur . haberkoin.com ' un ekonomi bölümünün editörlüğünü yapmaktadır. Tüm soru ve önerileriniz için cerenyalcın@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *