«

Acentalar BDDK’nın kararından nasıl etkilenecek ?

BDDK yurt dışı seyahatlerde taksit sayısını 6’dan 3’e indirdi. Döviz çıkışını azaltmayı amaçlayan bu adım sonrası acentelerin satışlarında yüzde 15-20 oranında bir düşüş bekleniyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya kısıtlı imkanlarla seyahat acenteciliği yapan küçük acentelerin de satış yapma güçlüğü yaşayacağını söyledi. Çözüm olarak tatil kredisi, senetli satış ya da sınırlı fiyat indirimlerinin gündeme gelebileceği ifade edilirken; bazı sektör temsilcilerine göre ise, döviz çıkışını azaltmayı amaçlayan bu adım, hava yolu şirketlerinin doluluk oranlarını da olumsuz etkileyebilir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu pazartesi günü hava yolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışı harcamalarında kredi kartı taksit sayısını altıdan üçe indirdiğini açıklamıştı. Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı son verilere göre, 2019 Ocak-Eylül döneminde 7.4 milyon kişi yurt dışını ziyaret ederken, Türkiye’nin turizm giderleri 3.4 milyar dolar oldu. Turizm giderleri 2018 yılının tamamında ise 4.9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

UZUN VADEDE ÜLKE EKONOMİSİNE DE ZARAR VERECEK BİR ADIM

“Zannediliyor ki yurt dışına çıkışı zorlaştırırsak, daha az döviz yurt dışına çıkacak, döviz ülkeye kazandırılacak. Paramız cebimizde kalsın düşüncesi maalesef sığ bir düşünce. Bu seyahat acentelerine zarar verecek, ama uzun vadede Türkiye ekonomisine de zarar getirebilecek bir adım.”

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ceren Yalçın Hakkında

avatar

Ceren Yalçın

Ceren Yalçın 1992 doğumludur ve İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunudur . haberkoin.com ' un ekonomi bölümünün editörlüğünü yapmaktadır. Tüm soru ve önerileriniz için cerenyalcı[email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *