Blockchain girişimleri İstanbul’da yarıştı ancak Türkiyeden tek proje bile yok

«

Blockchain girişimleri İstanbul’da yarıştı ancak Türkiyeden tek proje bile yok .

80 milyar Euro bütçeli Horizon 2020 programı kapsamında başlatılan Blockchain Innovation Space, finalistleri İstanbul’da belirledi. Yarışmada Türkiye’den blockchain girişimi olmaması ise dikkat çekti. Horizon 2020 programı, Avrupa Birliği tarafından 7 yıllık bir çalışma olarak 2014 yılında başlatıldı. Projenin toplam bütçeyi 80 milyar Euro’ya yaklaşıyor. Bu proje kapsamında blockchain üzerinde yapılacak yenilikçi işlere destek olmak için bir hızlandırıcı programı başlatıldı.

Blockchain Innovation Space veya Block.IS adını taşıyan bu program için ana fondan 2,8 milyon Euro ayrıldı. 28-29 Ocak tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda, ilk açık çağrıya yanıt veren ve Türkiye’ye gelen 45 ekip, 2 gün boyunca teknik detayları 30 dakikalık sunumlarla anlattı. İşin pazarlama ve iş geliştirme yönü ise 3’er dakikalık “pitching” sunumlarına bırakıldı.  İlk gün 9 jüri, 3 grup halinde finans, tarım ve lojistik alanındaki sunumları değerlendirdi. İkinci gün ise Block.IS programı dışından davet edilen üç jüri, 45 takımın kısa “iş” sunumlarını dinledi. Bu projeler arasından seçilen 23 ekip, girişimlerini ticarileştirmek üzere bir sonraki tura katılmayı başardı.  Jüride yer alan BlockchainIST Center Kurucusu ve Direktörü Dr. Bora Erdamar,  projenin blockchain alanındaki KOBİ’leri ve genç girişimleri kapsadığını kaydederek, blockchain alanında büyük hedefleri olmasına rağmen Türkiye’den hiç başvuru gelmemesine dikkat çekti.

Projede üç ayrı safha olduğunun belirten Erdamar: 

“İnovasyon aşamasında açık çağrıya yanıt veren girişimlerden 45 tanesi seçildi. Ocak ayı sonunda gerçekleşen Deneyleme safhası, geliştirilen çözümlerin işe dönüşüm potansiyelini belirledi. Bu aşamada seçtiğimiz 23 girişim, son aşama olan Ticarileştirme için yarışacak. Son safhada seçilen 10 proje için 2,8 milyon Euro’luk fon üzerinden destek sağlanacak.”

Blockchain uzmanları burada yetiştirilecek

Erdamar ayrıca BlockchainIST Center tarafından düzenlenen İstanbul Blockchain Okulu Uzmanlık Eğitimi’nin dördüncü döneminde 11 Şubat itibarıyla ders zilinin çaldığını hatırlattı. Eğitimlerin ücretsiz olarak gerçekleştiği bu çalışmada, ileri düzey blockchain uygulamaları tasarlayabilecek uzmanlar yetiştirilmesi hedefleniyor. Habitat Derneği ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği iş birliğiyle hayata geçirilen İstanbul Blockchain Okulu’nda verilen Blockchain Uzmanlığı Eğitimleri, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında fonlanıyor.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *