«

Bankalar ve teknoloji alanında altın bir dönemdeyiz .

Wells Fargo analisti Mike Mayo, 30 Aralık tarihinde CNBC’nin haber bölümüne yaptığı açıklamada, içinde bulunduğumuz dönemi “bankaların ve teknolojinin altın on yılı” olarak tarif etti. Mayo, 1990’larda rekor banka konsolidasyonu (bankacılık işletmelerinin birbirleriyle birleşmesi) olsa da, sistemlerin hiçbir zaman entegre edilmediğini açıkladı. Daha sonra, yani 2000’lerin ilk on yılında, bankaların 2007-2009 mali krizi nedeniyle “göz yaşı” döktükleri, aşırı büyüme süreci ile karşılaştıklarını açıkladı. Mayo, ulusal bankacılığın ölçeğini ve büyüme sürecini artırmasından yirmi beş yıl sonra oluşan mali krizin, bahsi geçen bu on yılda temizlendiğine dikkat çekti. Bankalar için daha iyi etkinleştirilen teknolojinin (blockchain, makine öğrenimi ve mobil bankacılık gibi yeni teknolojiler), bu on yılı verimli hale getirdiği gibi, daha iyi geri dönüş sağlayacağını da şu sözlerle belirtti:

“Teknoloji, bankaların verimliliğini artırmaları ve son kullanıcı tarafından hala takdir edilmeyen düşük riskli bir profille daha iyi getiri sağlamaları için çok önemli yol katetmesine olanak tanıyacak.”

Mayo, finans sektörünün önümüzdeki 10 yıl içinde büyük ilerleme yaşamak için olgunlaştığını tahmin ediyor. 3 yıl boyunca daha geniş bir pazarın oluşacağını savunan Mayo, banka hisselerinin Wall Street’in bile beklemediği etkili bir on yıllık sürece girmeye hazırlandığını kaydediyor. Gelişmekte olan bankalar için önümüzdeki on yıl, teknoloji ile desteklenme dönemi…

Blockchain de dahil mi?

Mayo özellikle hangi teknolojilerin bankacılık endüstrisi için ilerleme sağlayacağına değinmedi, ancak blockchain ilerlemek için önemli bir unsur olabilir.

CBinsights tarafından yayımlanan son raporlara göre, blockchain teknolojisi bu yıl bankalar için en popüler yedinci yatırım alanı haline geldi. Emlak, servet yönetimi ve sermaye piyasaları gibi alanları geride bıraktı.

JP Morgan, BBVA ve benzeri büyük bankalar şu anda farklı amaçlar için blockchain teknolojisini kullanıyorlar. JP Morgan, dünya çapında gerçek zamanlı ödemeler için blockchain tabanlı JPM Coin, üzerinde çalışıyor. Blockchain istihbarat şirketi CipherTrace ise, büyük bankaların her yıl tespit edilmemiş kripto para birimiyle ilgili transferlerde 2 milyar dolara kadar işlem yapabileceğini belirtti. CipherTrace, ABD’nin ilk 10 bankasının her birinin, fonları işlemek için ödeme ağlarını kullanarak kayıtlı olmayan kripto para birimi işletmelerine (kripto borsaları gibi) sahip olduğunu ortaya çıkardığını iddia etti.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *